Ustawa o Sądzie Najwyższym do poprawki?

Ustawa o Sądzie Najwyższym do poprawki?
Elżbieta Witek (PiS): - Władze ustawodawcza i wykonawcza podlegają kontroli wyborczej, kiedy pytamy kto kontroluje sąd, odpowiedź jest nikt. (fot.:youtube.com)

Elżbieta Witek (PiS) przypomina, że w pracach w Sejmie możliwa jest duża zmiana projektu prawa. To samo może stać się z propozycją dotyczącą Sądu Najwyższego (SN).

• - Jak wiemy ustawa będzie procedowana w środę i zaznaczę, że w czasie prac są możliwe poprawki. Taki krok zapowiadał też minister Zbigniew Ziobro - mówiła w radiu Witek.

• Zarazem zaznaczyła, że reforma sądów była i jest częścią programu  PiS, więc determinacja formacji do zmian nie powinna nikogo dziwić.

• Projekt o Sądzie Najwyższym (SN) polityk uzasadniła koniecznością kontroli nad sądami, której obecnie nie ma lub jest ona minimalna.

• Linię argumentacji PiS wobec SN krytykuje m.in. prezes tej instytucji sędzia Małgorzata Gersdorf. 

 

Jak przekazał Sejm RP we wtorek (18 lipca) w porządek obrad 46. posiedzenia Sejmu został wpisany punkt pierwszego czytania projektu PiS Ustawy o Sądzie Najwyższym (SN). To najbardziej kontrowersyjna ustawa z propozycji większości, która ma usprawnić działanie polskich sądów.

O tym, jakie są nadzieje związane z tym projektem w Polskim Radiu mówiła szefowa Gabinetu Politycznego premier Beaty Szydło, Elżbieta Witek. Jej słowa padały w dniu 18 lipca, na dzień przed planowanym czytaniem w Sejmie.

Czytaj też: PiS wprowadza zmiany w projekcie o SN

- Słyszę różnicę w tym co mówią obywatele i co mówi grupa sędziów o tym projekcie - zaznaczała Witek, mówiąc o poniedziałkowym spotkaniu w Sejmie zorganizowanym przez opozycję. W czasie tego spotkania krytykowano w mocnych słowach właśnie ustawę o SN. - Jak wiemy ustawa będzie procedowana w środę i zaznaczę, że w czasie prac są możliwe poprawki. Taki krok zapowiadał też minister Zbigniew Ziobro. Poczekajmy na finalny efekt prac - studziła emocje Witek.

Reforma w programie PiS

Za klucz do zrozumienia tempa prac w Sejmie nad tym projektem polityk PiS podawała fakt niezadowolenia społecznego z pracy sądów w Polsce. Z racji, że PiS w 2015 roku zobowiązał się w programie wyborczym dokonać reformy sądów, Witek akcentowała determinację rządu.

- Reforma sądów nie może być powierzchowna - padało w radiowym studio. Jako przykład kraju, który potrafił sobie lepiej poradzić niż Polska z organizacją sądownictwa Witek podawała Danię. Zgodnie z jej relacją w północnym kraju jest o połowę sędziów mniej niż nad Wisłą, a udaje się radzić z natłokiem postępowań. - Przychodzą do biur poselskich, także do mojego, ludzie, którzy nie mogą się doprosić o sprawiedliwość w polskim wymiarze sprawiedliwości - dodawała Witek, a za jeden kluczowych problemów obywateli uznała sądy pracy.

Czytaj też: Pierwsze czytanie projektu ustawy o SN zaplanowane na środę

Zamknięte środowisko, bez nadzoru

PiS od dłuższego czasu podkreśla, że współczesne kierownictwo sądów w Polsce, z naciskiem na sędziów kluczowych sądów, to środowisko wyjęte spod kontroli demokratycznej.

Podnoszone są argumenty, że środowisko sędziowskie jest zamknięte i hermetyczne, co w połączeniu z latami nieingerowania w nie, doprowadziło do patologii. Witek stwierdziła nawet, że środowisko sędziowskie "samo dla siebie" chce stanowić prawo i że "nie chce być poddane kontroli".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa o Sądzie Najwyższym do poprawki?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!