XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ustawa medialna: Organizacje społeczne apelują o konsultacje publiczne projektu

Ustawa medialna: Organizacje społeczne apelują o konsultacje publiczne projektu
Samochody telewizyjne TVP. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

Szefostwo MKiDN nie dotrzymało obietnicy szerokich konsultacji projektu tzw. dużej ustawy medialnej - uważa Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych i apeluje o wysłuchanie publiczne ws. ustawy. Do rozwagi w tworzeniu mediów narodowych wezwało też w środę (27 kwietnia) Stowarzyszenie Wolnego Słowa.

W środę o godz. 18. posłowie głosować będą nad wprowadzeniem do porządku bieżącego posiedzenia Sejmu projektu tzw. dużej ustawy medialnej, złożonego przez posłów PiS. Jeśli zdecydują o jego wprowadzeniu, pierwsze czytanie projektu odbędzie się w czwartek (28 kwietnia).

Według wcześniejszych zapowiedzi wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego byłoby racjonalne i pożądane, aby Sejm sfinalizował prace nad projektem na następnej sesji w pierwszej połowie maja.

Zmian w mediach publicznych dotyczą trzy projekty ustaw: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych, koalicja ponad 70 organizacji, ruchów oraz stowarzyszeń obywatelskich i kulturalnych poinformował w środę, że wysłał list otwarty do ministra kultury Piotra Glińskiego. Pisze w nim, że - według nich - minister Gliński oraz pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych i wiceminister kultury Krzysztof Czabański złamali obietnicę przeprowadzenia szerokich konsultacji projektu.

Zdaniem koalicji prowadzone przez autorów projektu spotkania i rozmowy z przedstawicielami wybranych środowisk oraz wywiady w mediach nie spełniają wymogów publicznych konsultacji założeń i projektu ustawy.

- Przyjęty tryb prac i pośpiech jest sprzeczny nie tylko z ww. obietnicami, ale także z wymogami poprawnej legislacji i rządowymi dokumentami regulującymi zasady procesu legislacyjnego - napisali przedstawiciele Paktu w liście, którego treść przekazali mediom. Ocenili, iż sposób procedowania ustawy stoi również w sprzeczności z deklaracjami ministra Glińskiego o wzmocnieniu udziału obywateli i organizacji pozarządowych w życiu publicznym oraz podniesieniu rangi konsultacji publicznych w tworzeniu aktów prawnych.

Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych wezwał też o przeprowadzenie w Sejmie wysłuchania publicznego w sprawie poselskich projektów ustaw o mediach narodowych i składce audiowizualnej.

Przeczytaj: Jak partie manipulują informacjami i co to znaczy dla obywateli?

O "rozwagę w tworzeniu mediów narodowych" zaapelował z kolei w środę Zarząd Stowarzyszenia Wolnego Słowa, zrzeszającego uczestników opozycji demokratycznej oraz niezależnego ruchu wydawniczego i kulturalnego lat 1976 - 1989.

Według Stowarzyszenia wniesienie projektów ustawy medialnej jako projektu poselskiego, bez uzgodnień rządowych i czasu wystarczającego na szeroką konsultację publiczną, grozi przyjęciem prawa niezgodnego z interesem publicznym, regulacjami europejskimi i Konstytucją. Jako przykład SWS podaje propozycje dot. opłaty audiowizualnej, które - w jego ocenie - zaprzeczają zasadzie równości obciążania obywateli daninami i także może być podważone podczas kontroli konstytucyjnej.

Zdaniem Stowarzyszenia reforma mediów publicznych wymaga czasu, rozwagi, otwartości na dyskusję i chęci wypracowania optymalnych rozwiązań dotyczących niezależności mediów narodowych i ich finansowania.

- Apelujemy o to do władz ustawodawczych, rozpoczynających w tym tygodniu pracę nad wniesionymi do Sejmu projektami ustaw - napisało SWS w apelu.

Przeciwko wniesieniu projektu jako poselskiego, który nie wymaga sformalizowanej procedury konsultacji i opiniowania, jakiej podlegają rządowe projekty aktów prawnych, zaprotestował także na swojej stronie internetowej Press Club.

Przeczytaj: Andrzej Duda o pomocy Polski dla Syrii

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański, pytany w niedawnym wywiadzie przez PAP, czy projekt będzie konsultowany, odpowiedział, że na pewno marszałek Sejmu czy przewodnicząca komisji kultury Elżbieta Kruk na posiedzenia komisji zaprosi przedstawicieli stowarzyszeń twórczych, dziennikarskich i Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych. Czabański tłumaczył pośpiech terminami w projekcie związanymi np. z powołaniem Rady Mediów Narodowych, co wymaga czasu, a ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 lipca.

Sama Kruk (PiS), zapytana przez PAP, czy na posiedzenia komisji pracujących nad projektami będą zapraszani przedstawiciele stowarzyszeń dziennikarzy i twórców, odpowiedziała, że jest otwarta na udział w pracach nad projektami strony społecznej. Jak dodała, komisjami właściwymi w tym przypadku są: komisja kultury oraz komisja skarbu państwa. Według niej do prac nad tymi projektami powinny być powołane podkomisje.

Pakiet projektów przewiduje przekształcenie od 1 lipca TVP, PR i PAP w instytucje mediów narodowych. Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać 6-osobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce ma być ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO. Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mieliby być wybierani w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze.

Jeden z projektów przewiduje wprowadzenie składki audiowizualnej w wysokości 12 lub 15 zł miesięcznie pobieranej z rachunkiem za prąd od 1 stycznia 2017 r.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa medialna: Organizacje społeczne apelują o konsultacje publiczne projektu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!