XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ustawa dezubekizacyjna: w Sejmie trwa II czytanie projektu

Ustawa dezubekizacyjna: w Sejmie trwa II czytanie projektu
Ustawa "dezubekizacyjna" nie jest aktem ani odwetu - mówił poseł PiS Janusz Śniadek. (fot. twitter.com)

• Ustawa "dezubekizacyjna" nie jest aktem ani odwetu - mówił w piątek (16.12) poseł PiS Janusz Śniadek. 
• Platforma i Nowoczesna są przeciwko ustawie w proponowanym kształcie.

- Ta ustawa to bardzo surowa sprawiedliwość, powiedziałbym tak: starotestamentowa. Ta ustawa nie jest aktem odwetu ani aktem zemsty - mówił Śniadek.

- Bo czy odwetem można nazwać sprowadzanie wymiaru emerytury do wysokości średniego świadczenia - 2050 zł? Taką emeryturę otrzymuje w Polsce połowa emerytów - pytał poseł.

Zapowiedział, że klub PiS popiera projekt ustawy.

Rządowy projekt obniża emerytury i renty ok. 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Emerytury i renty mają nie przekraczać średniego świadczenia w ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy ma sprawdzać IPN.

- Projekt ustawy obniżający emerytury i renty ok. 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie na nic wspólnego z dezubekizacją - mówił poseł Marek Wójcik (PO), uzasadniając wniosek o odrzucenie projektu autorstwa MSWiA.

- Projekt jest wymierzony w funkcjonariuszy służących w wolnej Polsce po 1990 r. Ta ustawa jest niedopracowana i wysoce niesprawiedliwa - powiedział Wójcik.

Przypomniał, że w 2009 r. uchwalona z inicjatywy PO tzw. ustawa "dezubekizacyjna" obniżyła emerytury ok. 25 tys. osób z cywilnych służb specjalnych PRL i dziewięciu członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (w tym gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu). Od początku 2010 r. oficerowie służb PRL dostają niższe świadczenia - obliczane według wskaźnika w wysokości nie 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-1990 - jak wcześniej, lecz 0,7 proc. (przelicznik zwykłej emerytury to 1,3).

Ustawa z 2009 r. nie objęła rent inwalidzkich, na które przeszła uprawniona do tego część b. oficerów, unikając w ten sposób obniżki świadczeń. Ponadto ustawa nie dotyczyła ok. 2 tys. funkcjonariuszy SB, których akta są w tajnym, tzw. zastrzeżonym, zbiorze IPN.

Przeciwko ustawie dezubekizacyjnej w proponowanym kształcie jest też Nowoczesna. Jak stwierdził poseł Jerzy Meysztowicz nosi ona "znamiona niekonstytucyjności".

- Nowoczesna jest jak najbardziej za ukaraniem wszystkich funkcjonariuszy aparatu PRL, którzy w sposób oczywisty służyli aparatowi bezpieczeństwa, dokonywali przestępstw i zwalczali opozycję - mówił Meysztowicz.

Dodał, że procedowany projekt ustawy "nie spełnia tych oczekiwań i doprowadza do niezgodnej ze standardami prawnymi odpowiedzialności zbiorowej".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ustawa dezubekizacyjna: w Sejmie trwa II czytanie projektu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!