Ustawa antyterrorystyczna poważnym zagrożeniem dla rządów prawa?

Ustawa antyterrorystyczna poważnym zagrożeniem dla rządów prawa?
Projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych znalazł się we wtorkowym porządku obrad rządu (fot.:pixabay.com)

Przyjęcie ustawy o działaniach antyterrorystycznych w kształcie proponowanym w obecnym projekcie stworzy bardzo poważne zagrożenie dla rządów prawa i radykalnie obniży standard ochrony praw człowieka obowiązujący w Polsce - uważa większość członków Rady ds. Cyfryzacji.

Rada działa przy ministrze cyfryzacji i składa się z 19 członków reprezentujących administrację publiczną, przedsiębiorców z branż związanych z internetem i cyfryzacją, organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką sieci, uczelnie i jednostki naukowe oraz ekspertów technicznych.

W Radzie trwa od poniedziałku (9 maja) głosowanie w trybie obiegowym nad uchwałą ws. projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Jak poinformowała PAP należąca do Rady prezeska Fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz, do tej pory 11 członków opowiedziało się za uchwałą, w której napisano: "W opinii Rady ds. Cyfryzacji przyjęcie Ustawy w proponowanym kształcie stworzy bardzo poważne zagrożenie dla rządów prawa i radykalnie obniży standard ochrony praw człowieka obowiązujący w Polsce". Głosowanie formalnie potrwa do piątku (13 maja).

Projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych znalazł się we wtorkowym porządku obrad rządu. Określa on m.in. zasady prowadzenia działań antyterrorystycznych oraz współpracy instytucji państwowych w tym zakresie. Zapisy projektu przewidują, że za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym w całości odpowiada szef ABW.

Czytaj też: Polska daje żółtą kartę KE ws. pracowników delegowanych

"Fundamentalne zastrzeżenia budzą przepisy pozwalające funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzenie nieograniczonej (w czasie oraz celach) kontroli treści komunikacji, w tym elektronicznej, cudzoziemców bez wymogu pozyskania uprzedniej zgody sądu (Art. 7 projektu Ustawy), także poza granicami kraju" - napisano w uchwale.

Rada zwraca też uwagę, że przewidziany w projekcie obowiązek rejestracji przedpłaconych kart telefonicznych (prepaid), który - jak napisano - z perspektywy obywateli oznacza obowiązek podawania sprzedawcom kart i dostawcom usług telekomunikacyjnych danych osobowych, w tym numeru dokumentu tożsamości i adresu zameldowania. "Jednocześnie w uzasadnieniu projektu nie przedstawiono oceny zasadności rejestracji takich kart w odniesieniu do spodziewanych rezultatów w zakresie bezpieczeństwa. Nie przedstawiono także optymalnego sposobu realizacji obowiązku ich rejestracji" - uważa Rada.

Inne podniesione w uchwale Rady zagadnienie to dostęp ABW do bez danych m.in. ubezpieczeń społecznych, pacjentów NFZ i samorządowych. "Zgodnie z projektem, korzystanie z tych uprawnień przez ABW nie będzie podlegało jakiejkolwiek kontroli, co stwarza ryzyko nieproporcjonalnego lub wręcz nielegalnego przetwarzania danych o obywatelach przez funkcjonariuszy ABW" - napisano.

Ponadto Rada uważa, że "potrzeba pilnego przeprowadzenia prac nad Ustawą nie została uzasadniona w sposób wyczerpujący, w szczególności przygotowane przez MSWiA uzasadnienie nie wyjaśnia dlaczego niezbędnych, szczegółowych procedur postępowania w razie powstania zagrożeń terrorystycznych, nie można przyjąć w oparciu o istniejące przepisy". Projekt ustawy został opublikowany 21 kwietnia, a jego ostatnia zmiana - 5 maja. Projektodawcy chcą, by ustawa obowiązywała od 1 czerwca.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa antyterrorystyczna poważnym zagrożeniem dla rządów prawa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!