Ustawa antyterrorystyczna: podkomisja o zakazie zgromadzeń

Ustawa antyterrorystyczna: podkomisja o zakazie zgromadzeń
Przy trzecim stopniu alarmu terrorystycznego będzie można zakazać wszelkich zgromadzeń (poradnik.ngo.pl)

Przy trzecim stopniu alarmu terrorystycznego będzie można zakazać wszelkich zgromadzeń, a nie tylko zgromadzeń publicznych, przy czwartym – najwyższym - będzie to obligatoryjne – tak sejmowa podkomisja zmieniła projekt ustawy antyterrorystycznej.

Podkomisja, która obradowała we wtorek od rana, zakończyła po południu prace nad projektem. Rządowy projekt zakładał, że minister spraw wewnętrznych może sam albo na wniosek szefa ABW lub komendanta głównego policji zarządzić zakaz odbywania zgromadzeń publicznych lub imprez masowych na obszarze lub w obiekcie objętym 3. lub 4. stopniem alarmowym.

Zmianę dot. zgromadzeń zaproponowaną przez Jarosława Krajewskiego (PiS) poparł w imieniu rządu wiceminister, sekretarz stanu w kancelarii premiera Maciej Wąsik.

Komisja wprowadziła do tekstu m.in. zmiany dotyczące możliwości pobierania od cudzoziemców materiału do zbadania DNA. Zapisano też w tekście krótszy okres blokowania stron w internecie i doprecyzowano zasady jego zarządzania przez sąd. Podkomisja wykreśliła też z projektu zmianę definicji przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Rząd zapisał w projekcie, że funkcjonariusze ABW, policji i Straży Granicznej są uprawnieni do pobierania obrazu linii papilarnych lub utrwalania wizerunku twarzy osoby niebędącej obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.

Na wniosek Anny Siarkowskiej (Kukiz'15) podkomisja dodała do tych zapisów uprawnienia do zbierania materiału biologicznego pozwalającego na określenie DNA i przetwarzania uzyskanych w wyniku tego danych.

W imieniu rządu wiceminister Wąsik poparł to rozwiązanie. Nie przychylił się do jej dalej idącej propozycji, by pozwolić służbom również na rejestrowanie i analizowane skanu siatkówki oka.

Podczas wtorkowych prac posłowie zdecydowali też o kilkunastu poprawkach doprecyzowujących i porządkujących, proponowanych przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Debatę wywołała m.in. definicja działań terrorystycznych i kontrterrorystycznych, "specjalnego użycia broni", czyli strzału snajperskiego, by zabić terrorystę.

Podkomisja - przy głosie poparcia przedstawiciela rządu - przyjęła poprawkę Marka Wójcika (PO), który zaproponował, by zmienić w ustawie zapis dotyczący okresu, na który wprowadzany jest stopień alarmowy. Wójcik zaproponował zapis, że wprowadzone stopnie alarmowe odwołuje się "niezwłocznie po minimalizacji zagrożenia lub skutków zagrożenia".

"Jeśli to uspokoi opozycję, to możemy przyjąć taki zapis w projekcie" - mówił wiceminister Wąsik. Rządowa wersja tego zapisu mówiła, ze stopnie alarmowe "wprowadza się na czas niezbędny do minimalizacji zagrożenia lub skutków zdarzenia".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa antyterrorystyczna: podkomisja o zakazie zgromadzeń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!