Umowy o przekazywaniu treści cyfrowych. UE, polski rząd i posłowie za ujednoliceniem przepisów

Umowy o przekazywaniu treści cyfrowych. UE, polski rząd i posłowie za ujednoliceniem przepisów
Ujednolicenie rynku usług cyfrowych na terenie UE, jest zdaniem rządu, niezwykle potrzebne/Fot.pixabay.com/

• Będą nowe przepisy jednolitego rynku cyfrowego UE. W efekcie internetowi konsumenci mają czuć się bezpieczniejsi.
• Sejmowa Komisja ds. UE poparła stanowisko rządu w sprawie ujednolicenia umów o przekazywaniu treści cyfrowych.
• Zmiana dotyczy większej odpowiedzialności odszkodowawcza za niewywiązanie się ze zobowiązań.
• Jednym z ważniejszych planowanych przepisów jest ten o możliwości zmiany bądź rozwiązania umowy przez konsumenta.

W Polsce coraz więcej osób robi zakupy w sieci. Podobnie jak kupujących, systematycznie rośnie też ilość chętnych zawierających umowy o treści cyfrowej np. z dostawcami aplikacji, gier, muzyki, filmów, którzy często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji niewykonania lub nienależytego wykonania umów o treści cyfrowej.

Wkrótce ma się to zmienić. Parlament Europejski i Rada opracowały dyrektywę, mającą ujednolicić regulacje dotyczące niewykonania lub nienależytego wykonanie umów o treści cyfrowej, a w szczególności odpowiedzialności odszkodowawczej za niezgodność tych treści z umową.

- Projekt jest elementem przedstawionej przez KE w ub. r. strategii jednolitego rynku cyfrowego dla Europy. Jego celem jest likwidacja barier w handlu transgranicznym treściami cyfrowymi. Aby zwiększyć zaufanie do tego handlu i ożywić go, KE proponuje ujednolicenie na terenie całej Unii niektórych aspektów umów dotyczących dostarczania treści cyfrowych – mówił Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w MS.

Korzyści dla obu stron

Takie ujednolicenie ma przynieść korzyści zarówno konsumentom, w postaci większego wyboru i bardziej korzystnych cen, jak i przedsiębiorcom, w postaci nowych rynków, zwiększenia obrotów i zmniejszenia kosztów transakcji.

Dyrektywa określa najważniejsze definicje, w tym pojęcie treści cyfrowych, czyli danych wytwarzanych i dostarczanych w formie cyfrowej, takich jak: programy komputerowe, aplikacje, gry, muzyka, nagrania wizualne lub teksty, bez względu na to, czy dostęp do nich osiąga się poprzez pobieranie czy poprzez odbiór danych.

- Projekt precyzuje zakres umów o dostarczenie treści cyfrowych, ujednolica obowiązki dostawcy, zakres jego odpowiedzialności oraz środki prawne o charakterze odszkodowawczym w przypadku ich nie wykonania – przytaczał szczegóły Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna), poseł sprawozdawca.

Ponadto projekt nakłada dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców, wskazuje możliwości zmiany treści umowy. Daje prawo do jej rozwiązania, w przypadku nie dostarczenia tychże treści w okresie przekraczającym 12 miesięcy.

- Stanowisko rządu co do tego projektu jest pozytywne. Ujednolicenie rynku usług cyfrowych, które w wielu państwach nie jest w ogóle regulowane przepisami jest, zdaniem rządu, potrzebne – mówił wiceminister.

Zdaniem wiceministra dyrektywa będzie skutkowała stabilnością prawa, co powinno przyczynić się do rozwoju transgranicznego handlu treściami cyfrowymi. Rząd zastrzega jednak, że w toku dalszych prac możliwe będą zmiany polegające na doprecyzowaniu niektórych jej treści, zwłaszcza dotyczących środków ochrony konsumenta.

Chodzi przede wszystkim o zapis, zgodnie z którym konsument mógłby korzystać ze środków ochrony w ściśle określonej kolejności. Taka regulacja byłaby dla polskich konsumentów mniej korzystna, niż regulacja obowiązująca obecnie w przypadku sprzedaży rzeczy z wadą fizyczną.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!