XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Uchodźcy, premier: Nie zgodzimy się na rozwiązania narzucone przez UE

Uchodźcy, premier: Nie zgodzimy się na rozwiązania narzucone przez UE
obecne tendencje wskazują, iż imigranci zarobkowi dominują liczbowo nad uchodźcami - powiedziała premier Beata Szydło na spotkaniu z ambasadorami RP (fot.twitter.com/PremierRP)

Szanse na rozwiązanie kryzysu migracyjnego dostrzegam w holistycznym podejściu, łączącym pomoc humanitarną, współpracę rozwojową, a także operację wojskową - powiedziała premier Beata Szydło na spotkaniu z ambasadorami RP.

• Polska będzie jeszcze aktywniej włączać się w pomoc humanitarną w państwach, gdzie toczą się konflikty - powiedziała premier.

• Nie zgodzi się jednak na rozwiązania ws. uchodzców, które zostały narzucone przez UE - zaznaczyła.

• Tylko skuteczna ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej może powstrzymać falę nielegalnej migracji - oceniła.

• Dodała też, że Polska stawia w tej chwili na bardzo szybki rozwój i na bezpieczeństwo swoich obywateli.

• Zmiany, które wprowadzamy pokażą, że Polska jest państwem z którym trzeba się liczyć - wyjaśniła.

Premier Beata Szydło wzięła udział w spotkaniu z ambasadorami RP. Podczas spotkania odniosła się do kwestii bezpieczeństwa. Podkreśliła, że "Polska jest dziś dużo bezpieczniejszym krajem niż dwa lata temu". "Jednocześnie z obawą obserwujemy poczynania naszych sąsiadów, chociażby w kontekście ćwiczeń Zapad 2017, które rozpoczną się za tydzień za naszą wschodnią granicą" - zaznaczyła.

Premier dodała, że realizacje postanowień podjętych podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie, zwłaszcza obecność żołnierzy sojuszniczych w Polsce i krajach bałtyckich, "stała się wyraźnym sygnałem, że dalsze próby podważania ładu europejskiego nie będą tolerowane".

Czytaj też: Szydło na spotkaniu ambasadorów RP: Polska nie opuści Unii Europejskiej. Chcemy reformy wewnętrznej UE

"Dużym osiągnięciem jest konsolidacja państw naszego regionu wokół najważniejszych, wspólnych dla wszystkich partnerów tematów politycznych i rozwojowych" - dodała premier odnosząc się do współpracy Grupy Wyszehradzkiej, tzw. "dziewiątki" bukaresztańskiej oraz inicjatywy Trójmorza.

"Jako region przestaliśmy być biernymi peryferiami, staliśmy się aktywnymi uczestnikami debaty nad przyszłością UE; daliśmy impuls do rozwoju współpracy regionalnej w wielu dziedzinach" - przekonywała premier.

Polska nie zgodzi się na narzucone rozwiązania ws. uchodźców

Premier oceniła też, że "obecne tendencje wskazują, iż imigranci zarobkowi dominują liczbowo nad uchodźcami". W związku z tym - mówiła - "szanse na rozwiązanie kryzysu migracyjnego dostrzegam w holistycznym podejściu, łączącym pomoc humanitarną, współpracę rozwojową, a także operację wojskową".

"Jednak, aby powstrzymać obecną falę migracji niezbędne jest zapewnienie szczelności granic. Tylko skuteczna ochrona zewnętrznych granic UE może powstrzymać falę nielegalnej migracji" - powiedziała premier.

Szefowa rządu dodała, że "Polska będzie jeszcze aktywniej włączać się w pomoc humanitarną w państwach, w których toczą się w tej chwili konflikty, tam gdzie rzeczywiście ludzie cierpią i potrzebują pomocy". Zapewniła, że tego typu aktywność naszego kraju zostanie jeszcze zwiększona.

"Natomiast nie zgodzimy się jednak na rozwiązania, które zostały narzucone przez UE, a które w realny sposób zagrażają bezpieczeństwu naszych obywateli" - oświadczyła Szydło.

Polska stawia na rozwój i bezpieczeństwo obywateli

Oceniła, że "moment historyczny, w którym przyszło nam działać jest trudny". "Musimy stawić czoła wielu wyznaniom. Stawka, o którą walczymy jest jednak olbrzymia" - wskazała premier.

Wyjaśniła, że tą stawką jest "przyszłość Rzeczpospolitej w XXI stuleciu". "Wierzę, że wspólnym wysiłkiem sprostamy temu zadaniu. Ufam, że polska polityka zagraniczna i polska dyplomacja zapewnią naszemu krajowi należne miejsce pośród narodów świata" - powiedziała.

Szefowa rządu powiedziała, że "Polska stawia w tej chwili na bardzo szybki rozwój i na bezpieczeństwo swoich obywateli". "Zmiany, które wprowadzamy, reformy, które wprowadzamy pokażą, że Polska jest państwem z którym trzeba się liczyć" - zapewniła. Dodała, że Polska "jest państwem demokratycznym, które chce na zasadach partnerskich współpracować ze wszystkimi swoimi sojusznikami, sąsiadami i partnerami".

Zaapelowała do ambasadorów, by "wszyscy wspólnie jednym głosem mówili bardzo wyraźnie o Polsce". "Byśmy praw Polski i Polaków bronili, byśmy przedstawiali prawdziwie nasze stanowisko, byśmy tworzyli białoczerwoną drużynę po to, żeby budować dobrą przyszłość dla naszej ojczyzny, dla naszych obywateli" - podsumowała

Doroczna narada ambasadorów RP rozpoczęła się w poniedziałek (4 września) i potrwa do piątku (8 września). W poniedziałek z ambasadorami spotkał się prezydent Andrzej Duda, a także marszałkowie Sejmu - Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski. Wśród gości zagranicznych byli m.in. szefowie MSZ Estonii Sven Mikser i Słowacji Miroslav Lajczak.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uchodźcy, premier: Nie zgodzimy się na rozwiązania narzucone przez UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!