XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trybunał Konstytucyjny bez autorytetu

Trybunał Konstytucyjny bez autorytetu
Konsekwencje upadku autorytetu Trybunału Konstytucyjnego będą długofalowe (fot.wikipedia.org/CC)

Radykalnie zmniejszyła się liczba pytań prawnych kierowanych przez sądy do Trybunału Konstytucyjnego. Na spadek liczby zapytań wpływ miały wygłaszane w debacie publicznej wątpliwości co do statusu trzech sędziów. Konsekwencje upadku autorytetu TK będą długofalowe.

Autorytet Trybunału Konstytucyjnego jest dziś minimalny. Przynajmniej w oczach sędziów sądów powszechnych. Radykalnie zmniejszyła się liczba pytań prawnych kierowanych przez sądy do TK – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Liczba pytań spadła w ciągu ostatnich miesięcy aż sześciokrotnie. O ile w 2015 r. wpłynęło ich do TK 135, o tyle rok później było ich już tylko 21" - wylicza "DGP".

"Na spadek liczby zapytań wpływ miały wygłaszane w debacie publicznej wątpliwości co do statusu trzech sędziów nazywanych powszechnie dublerami. Mowa o Mariuszu Muszyńskim, Lechu Morawskim i Henryku Ciochu. Osoby te były niedopuszczane do orzekania przez poprzedniego prezesa TK" - argumentuje sędzia Mariusz Królikowski, członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Królikowski wskazuje zarazem, że "problem nie rozwiązał się po odejściu z TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego i będzie się pogłębiał z każdym kolejnym orzeczeniem".

"Sytuacja na pewno odbije się negatywnie na porządku prawnym" - podkreśla z kolei dr. hab. Marek Dobrowolski z KUL. Jego zdaniem "podnoszenie sprawy trzech sędziów to nic innego niż dalsze brnięcie w konflikt o TK", które jeszcze bardziej osłabi "i tak już mocno nadszarpnięty autorytet TK".

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", konsekwencje upadku autorytetu TK będą długofalowe. "Sądy nie są w stanie rugować z porządku prawnego norm, które, co widać już na pierwszy rzut oka, są niekonstytucyjne. Dokonana przez nie ocena będzie wiążąca tylko w konkretnych sprawach. Niezgodny z ustawą zasadniczą przepis będzie jednak nadal obowiązywał. O konieczności jego usunięcia z porządku prawnego może zaś zadecydować jedynie TK" - konkluduje "DGP".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Trybunał Konstytucyjny bez autorytetu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!