Trójmorze: Co łączy, a co dzieli kraje europejskie?

Trójmorze: Co łączy, a co dzieli kraje europejskie?
Europa to subkontynent Euroazji. Ze względu na odrębność kultury, społeczności i języków i fakt, że przez wieki był centrum polityki świata zwykło się go nazywać starym kontynentem (fot.:Charles Clegg/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• W Europie Środkowej istnieją zarówno subregiony i grupy państw, których relacje historyczne, gospodarcze i polityczne są bliskie, jak i kraje, między którymi brak jest intensywniejszych interakcji.
• Można dostrzec także szereg rozbieżności w podejściu państw tego regionu do najważniejszych wyzwań polityki międzynarodowej.
• Szczyt krajów tzw. Trójmorza, który odbył się w sierpniu 2016 roku w Dubrowniku, otworzył nowy rozdział w dyskusji na temat potencjału współpracy i integracji tych państw, a co za tym idzie, również miejsca i roli całej Europy Środkowej w polityce międzynarodowej.

Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego przygotowało publikację, która jest próbą syntezy stosunków w Europie Środkowej poprzez przeanalizowanie stosunków bilateranych i multilateralnych dwunastu państw regionu (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry) oraz ich stanowisk wobec: Unii Europejskiej i jej przyszłości (m.in. Brexitu, kryzysu uchodźczego, strefy euro), NATO i jego przyszłości, kluczowych graczy w UE oraz USA, Rosji, Ukrainy i Chin.

- Wśród czynników zewnętrznych utrudniających bliższą współpracę polityczną regionu, jak i przewodnią w nim rolę Polski, wymienić należy działania silnych graczy zewnętrznych – Niemiec, Rosji, USA czy Chin – zdolnych rozgrywać poszczególne kraje regionu, a także różnice w interesach poszczególnych państw oraz spory i konflikty pomiędzy nimi – uważa dr Paweł Ukielski, współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, autor raportu „Mapa Trójmorza. Przegląd punktów wspólnych i rozbieżności w polityce 12 państw regionu”.

Ekspert wyjaśnia także, dlaczego Polska mimo wielokrotnie zgłaszanych ambicji zostania liderem regionalnym nigdy faktycznie tego statusu nie osiągnęła. Jego zdaniem poza czynnikami zewnętrznymi, podstawową przeszkodą w osiągnięciu oczekiwanych sukcesów jest brak ciągłości, długofalowej wizji i cierpliwości w polityce Warszawy wobec państw regionu.

- Państwa Europy Środkowej nie były traktowane dostatecznie podmiotowo w polskiej polityce zagranicznej. Objawiało się to na dwa, pozornie przeciwstawne, sposoby. Pierwszym było niemal jawne okazywanie lekceważenia państwom regionu jako niewielkim, mało znaczącym graczom na arenie międzynarodowej, którzy nie grają w tej samej lidze co Polska. Drugi zaś to przekonanie o przyrodzonym przywództwie Polski w regionie, z którego mniejsi partnerzy powinni się wyłącznie cieszyć, podporządkować się mu i dać się poprowadzić do świetlanej przyszłości – twierdzi dr Paweł Ukielski.

Czytaj: Forum państw Trójmorza w Chorwacji: Prezydenci chcą współpracy w energetyce i transporcie

Autor raportu daje również rekomendacje, co należałoby zrobić, aby zrealizować plany bliższego partnerstwa w regionie i wzmocnić rolę Polski w Europie Środkowej. Wśród najważniejszych czynników wymienia:

- Konieczne jest prowadzenie polityki długoterminowej i cierpliwej pracy u podstaw, podejmowanie inwestycji politycznych bez oczekiwania zwrotu w krótkim okresie.
- Warunkiem sukcesu bliższego partnerstwa w Europie Środkowej jest unikanie zbyt daleko idących deklaracji i szumnie zapowiadanych „wielkich projektów” przy jednoczesnym zwiększeniu nacisku na podejmowanie konkretnych, wymiernych, wspólnych projektów gospodarczych czy infrastrukturalnych.
- Realizacji bliższej współpracy w regionie tzw. Trójmorza sprzyjać będzie pozyskanie minimum przychylnej neutralności Niemiec wobec partnerstwa państw regionu.

Autor, dr Paweł Ukielski, jest ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Raport o którym mowa w teście można pobrać ze strony Klubu tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!