Toniemy w loginach i hasłach. Ta ustawa ma to zmienić

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt ustawy, którego celem jest zastosowanie się Polski do unijnego rozporządzenia „eIDAS”, czyli Electronic IDentification Authentication Signature (elektroniczna identyfikacja, uwierzytelnienie, podpis).

Projekt wprowadza zmiany w ustawie z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. W rozdziale 4 wspomnianej ustawy znajduje się pojęcie „Identyfikacji elektronicznej”, które zostaje zastąpione „Publicznym schematem identyfikacji elektronicznej”. Projekt dodaje też nowy rozdział pod tytułem „Nadzór nad publicznym systemem identyfikacji elektronicznej”.

O co właściwie chodzi? Ministerstwo Cyfryzacji tworzy w ten sposób podstawy prawne dla wprowadzenia systemu, który zrewolucjonizuje nasz sposób korzystania z internetu.

Niemal każdy użytkownik sieci posiada dziesiątki profilów utworzonych z loginów i haseł, które zakłada w internecie po to, aby korzystać z rozmaitych usług: publicznych, bankowych, telekomunikacyjnych, czy nawet robiąc zakupy w sklepach internetowych. Każdorazowo zakładając taki profil, korzysta z wewnętrznego systemu, świadczącego określone usługi. Te systemy posiadają różny rodzaj zabezpieczeń, adekwatny do rodzaju świadczonych usług.

Obecne rozwiązanie powoduje problem związany z nagromadzeniem haseł i loginów. Dlatego użytkownicy sieci niejednokrotnie posługują się na różnych portalach i serwisach tym samym hasłem, albo wymyślają hasła banalnie proste, złożone z ciągu sąsiadujących ze sobą klawiszy (sztandarowe przykłady to „123456” bądź „qwerty”).

- Obecnie wiele systemów i portali usługowych świadczących usługi online dla obywateli posiada odrębne konta, co zmusza obywatela do założenia indywidualnego, dedykowanego konta do konkretnego systemu, portalu czy serwisu. W konsekwencji obywatel posiada szereg kont i loginów nie mogąc ich zapamiętać, gdyż systemy świadczące usługi online nie posiadają jednej spójnej polityki bezpieczeństwa np. w zakresie polityki haseł – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Resort cyfryzacji widzi dla tego problemu rozwiązanie. Ma nim być wspomniany publiczny schemat identyfikacji elektronicznej. Zakłada on rozwój usług administracji publicznej i usług cyfrowych w Polsce, z uwzględnieniem także usług prywatnych.

Więcej czytaj tutaj

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Toniemy w loginach i hasłach. Ta ustawa ma to zmienić

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!