Terroryści będą skuteczniej cenzurowani. Rejestry karne dla wszystkich krajów UE

Terroryści będą skuteczniej cenzurowani. Rejestry karne dla wszystkich krajów UE
Bracia el-Bakraoui oraz Najim Laachraoui dokonali zamachu w Brukseli. UE chce europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS) (fot. mat.pras.)

• Kraje UE doszły do wniosku, że wobec rosnącej fali terroryzmu, możliwości swobodnego przemieszczania się ludności trzeba rozszerzyć i usprawnić działania systemu wymiany informacji, więc powstała nowa dyrektywa.
• Rząd polski popiera projekt gromadzenia informacji o popełnianych przestępstwach przez obywateli i wymieniania ich między krajami członkowskimi.

Już pierwsze analizy serii zamachów terrorystycznych, które 22 marca wstrząsnęły Belgią wykazały, że walka z terroryzmem byłaby bardziej skuteczna, gdyby współpraca państw UE w zakresie wymiany informacji o terrorystach i przestępstwach była bardziej dostępna. UE nie ma wątpliwości co do konieczności usprawnienia tego systemu. Parlament Europejski i Rada przedstawiły nową dyrektywę odnoszącą się do wymiany informacji dotyczących obywateli państw trzecich oraz europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS).

By łatwiej zwalczać terroryzm

Łukasz Zbonikowski (PiS) uważa, że projekt nowej dyrektywy jest efektem swobodnego przepływu ludzi, ruchów migracyjnych, nasilających się aktów terroryzmu. - Kraje członkowskie doszły do wniosku, że trzeba rozszerzyć i usprawnić działania istniejącego systemu wymiany informacji (ECRIS) poprzez włączenie do niego informacji z rejestrów karnych zarówno obywateli UE jak i obywateli państw trzecich – twierdzi poseł Zbonikowski.

Według posła chodzi o to, by gromadzić i wymieniać informacje o popełnianych przestępstwach przez obywateli między krajami członkowskimi.

Czytaj też: Ustawa antyterrorystyczna znacznie poszerzy uprawnienia ABW

- Popieramy ten projekt, który ma na celu poprawienie skuteczności zwalczania przestępczości, w tym tej najbardziej niebezpiecznej, tj. terroryzmu. Odzwierciedla on kierunek działań postulowanych przez Polskę w sprawach związanych z walką z terroryzmem – mówił o stanowisku rządu w tej sprawie Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w MS.

Ważne nowelizacje

Warchoł stwierdził też, że ułatwi on skuteczną wymianę informacji między krajami UE, a konkretnie danych zawartych w krajowych rejestrach karnych.

Dyrektywa zakłada, że każdy kraj UE może poprosić o stosowne informacje z systemu innego państwa, tudzież odpowiednikach takiego rejestru w innych krajach. Każdy kraj UE może zarówno poprosić o informacje z systemu innego państwa, jak i takie informacje przesyła do postępowań prowadzonych w innych krajach.

Projekt przewiduje zmiany mające na celu dodawanie obywatelstwa osoby skazanej do danych w rejestrze karnym. Wprowadza dla państwa członkowskiego obowiązek przechowywania informacji z rejestru karnego i przekazywanie państwom członkowskim indeksu zawierającego dane dotyczące obywateli państw trzecich, w tym odcisków palców, będące jednym z najskuteczniejszych sposobów identyfikacji obywateli. W szczególności tych spoza UE, których dokumenty często są wątpliwej jakości, albo trudne do ustalenia.

Nowością wgląd do rejestrów skazanych

Żeby usprawnić korzystanie z gromadzonych danych zostanie tworzona skrzynka dostępowa, przez którą każdy kraj członkowski będzie mieć elektroniczny wgląd do krajowych rejestrów karnych, ale także rejestrów skazanych .

Cele i efekty, jakich Polska spodziewa się po rozszerzeniu zakresu działania ECRIS, są przez nas tak samo oczekiwane, jak przez wszystkie państwa UE. Przede wszystkim to zgodne z interesem państwa polskiego. Będziemy popierać wszelkie działania, które służyć będą bezpieczeństwu, tak, jak przekazywanie danych przez państwa, dzięki czemu, organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości będą miały do nich łatwiejszy dostęp – podkreśla poseł Zbonikowski.

Czytaj też: Niemiecki komentarz do sprawy polskiego TK skupia się na osobie sędziego Rzeplinskiego

Rząd ma do dyrektywy jedno zastrzeżenie. - Uważamy, że dwunastomiesięczny termin przewidziany na transpozycję tego prawa UE może być zbyt krótki, biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia działań legislacyjnych, a także modernizacji systemu informatycznego krajowego rejestru karnego w celu dokonania łączności z bazą AFIS i możliwości przesyłania danych do indeksu osób – obawia się wiceminister Warchoł.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Terroryści będą skuteczniej cenzurowani. Rejestry karne dla wszystkich krajów UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!