Tchórzewski zapowiada budowę bloków energetycznych

Tchórzewski zapowiada budowę bloków energetycznych
Minister energii zapewnił podczas konferencji, że Energa nie będzie łączona z PGE (fot. PTWP/Michał Oleksy)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej w Gdańsku zapowiedział, że w najbliższych trzech latach rozpocznie się w Polsce budowa co najmniej trzech albo czterech bloków energetycznych.

Po spotkaniu z zarządem Energi SA w Gdańsku minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że "będzie budowanych w najbliższych 10 latach a rozpoczną się w ciągu trzech lat budowy co najmniej dwóch albo trzech innych bloków energetycznych w Polsce". Poinformował, że także kontynuowana będzie budowa elektrowni w Ostrołęce.

"Z punktu widzenia właścicielskiego i bezpieczeństwa energetycznego Polski przygotowana i zatrzymana budowa elektrowni w Ostrołęce będzie kontynuowana" - podkreślił.

Wyjaśnił, że możliwości pracy starej elektrowni w Ostrołęce wygasną w ciągu najbliższych 10 lat. "Cykl budowy nowej elektrowni i potrzeby bezpieczeństwa energetycznego kraju wskazują na to, że Energa nie powinna pozostać firmą tylko zajmującą się dystrybucją i handlem, ale też wytwarzaniem" - tłumaczył. Podał, że inwestycja w Ostrołęce będzie inwestycją z "zaangażowaniem nie tylko środków spółki, ale też będą do tego skierowane inne środki".

Minister powiedział, że planowane elektrownie, jak określił, "będą budowane w innym systemie, z inną efektywnością energetyczną, w taki sposób, który zapewni, że będziemy wypełniali wymogi UE, jeśli chodzi o emisję, o czynniki trujące".

Czytaj też: Gowin: Gospodarka innowacyjna powinna opierać się na polskiej nauce i polskich uczonych

Zaznaczył, że "nie znaczy to, że wycofujemy się z inwestycji w OZE; te inwestycje będą utrzymane". Zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu do laski marszałkowskiej zostanie złożony projekt ustawy o OZE.

Minister energii zapewnił podczas konferencji, że Energa nie będzie łączona z PGE. "Takie zamiary były rzeczywiście przygotowywane przez ostatnie półtora roku; z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych uznaję, że jest to niepotrzebne i te prace zostały zawieszone" - podkreślił. "Energa nie będzie łączona z PGE, nie ma takiej potrzeby; poszczególne regiony Polski potrzebują swoich spółek na swoim terenie, niekoniecznie musimy tworzyć ogólnopaństwowe przedsiębiorstwa" - tłumaczył.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, dostarcza i sprzedaje prąd dla 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kw., czyli ok. 24 proc. powierzchni kraju.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!