Szymański: Donald Tusk chce reelekcji, ale nie szuka poparcia u polskiego rządu

Szymański: Donald Tusk chce reelekcji, ale nie szuka poparcia u polskiego rządu
Konrad Szymański często towarzyszy polskim politykom w Brukseli. Jest częstym członkiem delegacji premier Beaty Szydło na szczyty Rady Europejskiej. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Konrad Szymański (wiceszef MSZ) jest zdania, że Donald Tusk chce reelekcji na stanowisko szefa Rady Europejskiej.
• Jednocześnie, polityk zaznaczył, że nie ma z jego strony komunikacji z Warszawą w tym temacie. - On w ostatnim czasie zachowuje się dziwnie - stwierdził wiceszef spraw zagranicznych.
• O Tusku i jego przyszłości ma rozmawiać z Angelą Merkel premier Beata Szydło. Do wizyty kanclerz w Polsce ma dojść w lutym.

Odpowiedzialny za polskie stanowisko w głównych sprawach europejskich, wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański skomentował sytuację Donalda Tuska. Przewodniczący Rady Europejskiej w maju skończy pracę na zajmowanym stanowisku. Jego przyszłość zdecyduje się w najbliższych miesiącach, może zostać wybrany na drugą kadencję.

- Myślę, że Donald Tusk będzie ponownie kandydował na szefa Rady Europejskiej - stwierdził Szymański w "Radiu ZET" w środę (18 stycznia). - W normalnych warunkach jak ktoś o coś zabiega, to zgłasza się, a tutaj nie ma śladu zainteresowania, czy zgłaszania jego kandydatury w procesie europejskim – dodał polityk.

Czytaj: Donald Tusk komentował kryzys sejmowy w Warszawie

Donald Tusk, o czym wcześniej w tym tygodniu informował Witold Waszczykowski, nie nawiązał żadnego kontaktu z polskim rządem w tym temacie. Szymański pytany o to, czego rząd oczekuje od Tuska mówił, że rada ministrów oczekuje "jakiejś poprawności" w kwestii kandydowania.

- On w ostatnim czasie zachowuje się dziwnie - skwitował Szymański. Decyduje się na "nerwowe reakcje" i nieprzychylne rządzącym komentarze.

Szymański ocenił, że Tusk „powinien być bardziej powściągliwy, jeżeli chodzi o komentowanie spraw wewnętrznych państw członkowskich UE i powinien trzymać się trochę bardziej jasno pewnej neutralności", bo tak się pełni odpowiedzialne funkcje.

Według Szymańskiego większość parlamentarna ma prawo czuć się nieswojo, kiedy jedyne sygnały zaniepokojenia z Brukseli płyną właśnie ze strony Polaka.

Czytaj: Beata Szydło nie cofa swojej krytycznej oceny poprzedników

O tym, jakie będą plany Tuska ma rozmawiać z kanclerz Angelą Merkel Beata Szydło. Merkel ma odwiedzić Polskę najprawdopodobniej w lutym. Relacje Tuska i Merkel są uważane za bardzo dobre, i gdyby nie poparcie kanclerz w 2014 roku, Tusk nie byłby w Brukseli.

Czytaj: Merkel zmienia kurs wobec migracji

- Zapytam Angelę Merkel, czy Donald Tusk będzie kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na szefa Rady Europejskiej - podkreśliła Szydło w środę (18 stycznia) w TVN 24.

Tuska w 2014 poparła Europejska Partia Ludowa (EPP), co dało mu możliwość objęcia teki szefa Rady Europejskiej. EPP to stowarzyszenie formacji centroprawicowych krajów europejskich. W jej skład wchodzi CDU, formacja Merkel. PO też jest częścią tej frakcji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szymański: Donald Tusk chce reelekcji, ale nie szuka poparcia u polskiego rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!