REKLAMA

Szydło: Europejczycy są rozczarowani kierunkiem, w którym idą elity Europy

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lipca 2016 19:05
Szydło: Europejczycy są rozczarowani kierunkiem, w którym idą elity Europy Szydło przedstawiła posłom informację nt. Brexitu (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

• Nie można lekceważyć głosu obywateli Europy, trzeba ich słuchać, a nie odwracać się od nich plecami - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.
• Oceniła, że Europejczycy są "coraz bardziej rozczarowani" kierunkiem, w którym idzie nie Europa, ale jej elity.

Szydło przedstawiła posłom informację na temat Brexitu. Jak mówiła, po brytyjskim referendum przyszłość Europy powinna być podstawowym tematem dyskusji. "Kryzys imigracyjny, Brexit, fala terroryzmu - to wszystko wynik złej drogi, na jaką skręciła wspólnota europejska" - oceniła szefowa rządu.

Jak zauważyła, w ostatnich miesiącach, prócz Brytyjczyków, także Holandia odrzucając w referendum umowę z Ukrainą wyraziła swój brak zaufania do UE. "To są głosy mówiące, że Unia musi przejść reformę, które uczynią ją silniejszą, bardziej elastyczną, odbiurokratyzowaną" - wskazywała premier.

Według niej być może "zapomniano o podstawowym dogmacie: że jesteśmy Unią suwerennych państw, wolnych narodów". "Szukamy tego, co nas łączy, ale przede wszystkim szanujemy swoje odmienności, różnice i decyzje" - zaznaczyła Szydło.

Podkreśliła, że "dziś w obliczu kryzysów europejskich Europa, my wszyscy musimy zadać sobie pytanie, czy nie za bardzo odeszliśmy od tych wartości, które legły u podstaw naszego zjednoczenia, czy egoizmy, poprawności polityczne nie prowadzą nas w ślepy zaułek".

"Europejczycy, którym każe się w imię właśnie poprawności politycznej myśleć tak samo są zniecierpliwieni i coraz bardziej rozczarowani kierunkiem, w którym idzie nie Europa, ale europejskie elity. Trzeba to głośno i wyraźnie powiedzieć: nie można lekceważyć głosu europejskich obywateli" - powiedziała premier.

Jak dodała, "trzeba go słuchać, a nie odwracać się do niego plecami, jak to proponują niektórzy brukselscy politycy".

Szydło oceniła, że być może w Europie "zabrakło więcej poszanowania dla samostanowienia państw i narodów". "Myślę, że musimy podjąć tę refleksję, by ocalić to, co dla nas wszystkich jest wielkim osiągnięciem: wspólną Europę" - mówiła szefowa rządu. Podkreśliła, że jej zdaniem drogą do wyjścia z kryzysu jest "powrót do korzeni, wartości i zasad, którymi kierowali się architekci zjednoczenia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA