Szwecja chce zacieśnić współpracę z Polską

Szwecja chce zacieśnić współpracę z Polską
We wrześniu ub. roku ministrowie obrony Szwecji i Polski podpisali porozumienie o strategicznym dialogu między resortami obrony obu państw (fot. MON/twitter)

Obecna sytuacja polityczna sprawia, że chcielibyśmy zacieśnić współpracę miedzy szwedzką a polską Marynarką Wojenną – powiedział PAP przebywający z wizytą w Gdańsku dowódca szwedzkiej Marynarki Wojennej admirał Jens Nykvist.

We wrześniu ub. roku ministrowie obrony Szwecji i Polski podpisali porozumienie o strategicznym dialogu między resortami obrony obu państw. Dialog taki ma doprowadzić do wypracowania planów współpracy wojskowej w postaci m.in. wymiany informacji, ćwiczeń i innych wspólnych przedsięwzięć wojskowych.

Przebywający w Gdańsku na targach Balt Military Expo dowódca szwedzkiej Marynarki Wojennej admirał Jens Nykvist powiedział PAP, że w tej chwili trwają ustalenia, w jakich obszarach możliwe byłoby poszerzenie współpracy pomiędzy Marynarkami Wojennymi obu krajów. Przypomniał, że dotychczas współpraca ta opiera się nie tylko na wspólnych ćwiczeniach z udziałem szwedzkiej i polskiej Marynarki, ale też np. na wspólnych działaniach "w obszarze ratunkowym w zakresie okrętów podwodnych".

"Obecna sytuacja polityczna sprawia, że chcielibyśmy zacieśnić współpracę, Jest to dla nas niezwykle istotne" - powiedział Nykvist. "Wydaje mi się, że czasem nie doceniamy tego, iż możemy się od siebie nawzajem bardzo dużo nauczyć, ponieważ funkcjonujemy w tym samym środowisku i mamy własne doświadczenia, więc ta wymiana wiedzy i doświadczeń ma ogromne znaczenie" - powiedział PAP Nykvist.

Dodał, że - w jego opinii - możliwe byłoby poszerzenie współpracy choćby w zakresie monitoringu ruchu jednostek na Morzu Bałtyckim. Admirał przypomniał, że już teraz istnieje nadzór morski, do którego Wielka Brytania oraz wszystkie kraje leżące nad Morzem Bałtyckim - oprócz Rosji - przekazują własne dane o ruchu jednostek na tym akwenie. "Moglibyśmy wymieniać się tutaj informacjami w większym zakresie. Proszę pamiętać, że na Morzu Bałtyckim każdego dnia operuje około trzech tysięcy różnych jednostek, więc ruch jest tu bardzo intensywny. Szersza współpraca w tej dziedzinie miałaby na celu zapewnienie nie tylko bezpieczeństwa, ale też ochronę środowiska" - podkreślił kontradmirał.

Dodał, że Polska i Szwecja biorą wspólnie udział w dużych manewrach - np. Baltops czy Anakonda, ale - w jego ocenie, w ramach zacieśniania współpracy obie Marynarki Wojenne mogłyby także przeprowadzać częstsze wspólne ćwiczenia w mniejszym zakresie.

"Specyfiką dużych manewrów jest to, że każdy biorący w nich udział kraj ma swój własny cel - każdy chce się doskonalić w tym swoim obszarze. Wydaje mi się, że dobrze by było, abyśmy wyznaczali sobie wspólne cele, które razem moglibyśmy realizować, by lepiej wykorzystywać wspólne zasoby po to, by skuteczniej działać choćby w obronie powietrznej czy ściganiu okrętów podwodnych" - powiedział PAP Nykvist.

Wyjaśnił, że jego zdaniem bardzo korzystna dla obu krajów byłaby sytuacja, w której - gdy jedna z Marynarek Wojennych chce na bieżąco przećwiczyć konkretny element walki czy zwiadu, zamiast wykorzystywać np. dwa własne okręty, mogła zaprosić do ćwiczeń okręt szwedzki czy polski.

Czytaj też: Brexit: Polacy są w UE najbardziej przerażeni możliwością wyjścia Wielkiej Brytanii

W opinii Nykvista w obecnej sytuacji politycznej w Europie, w tym w kontekście działań ze strony Rosji, ze szwedzkiej perspektywy bardzo ważne powinno być "silne podkreślanie obecności na Bałtyku" zarówno przy użyciu okrętów, jak i lotnictwa.

Przy okazji odbywających się w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo 14. Bałtyckich Targów Militarnych Balt-Military-Expo w gdańskim porcie gościł szwedzki okręt podwodny HMS Sodermanland.

W rozpoczętych w poniedziałek, a kończących się w środę targach bierze udział ponad 120 firm z 15 krajów, w tym producenci i dostawcy najnowszej generacji uzbrojenia, sprzętu oraz wyposażenia z Belgii, Danii, Francji, Holandii, Indonezji, Izraela, Kanady, Niemiec, Norwegii, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i Polski. Wśród wystawców są m.in., firmy, które proponują Polsce swój sprzęt w ramach programów modernizacyjnych Marynarki Wojennej, w tym programu Orka przewidującego budowę trzech nowych okrętów podwodnych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!