XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szkoły branżowe: Odbudowa szkolnictwa zawodowego nie powiedzie się bez zaangażowania przedsiębiorców

Szkoły branżowe: Odbudowa szkolnictwa zawodowego nie powiedzie się bez zaangażowania przedsiębiorców
Konieczny jest renesans szkolnictwa zawodowego (fot.pixabay.com)

• Ministerstwo Edukacji zapowiada, że będzie mocniej dofinansowywał kształcenie w tych zawodach, na które rynek pracy zgłasza zapotrzebowanie.
• Eksperci podkreślają, że kluczowe dla powodzenia szkolnictwa zawodowego jest włączenie do procesu kształcenia przedsiębiorców.

Konieczny jest renesans szkolnictwa zawodowego – taka teza nie jest już dzisiaj nowością. Zyskuje na popularności od dobrych kilku lat. Pytanie jednak, jak ten postulat zrealizować? Mocniej angażując w kształcenie zawodowe pracodawców, refundując im koszty ponoszone na te wydatki, a także intensywnie promując ten typ szkolenia, przekonując młodzież, że wybór szkoły zawodowej daje szansę na zdobycie dobrej pracy i osobisty rozwój.

– Dwadzieścia lat temu mówiłem młodym ludziom, że ten kto podejmie studia wyższe i je ukończy, ten nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Dziś bym tak już nie powiedział. Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych też się zdarza, bo bardzo często są to nietrafione wybory, niezgodne z potrzebami gospodarki. Tymczasem wśród zawodów deficytowych dominują te na poziomie szkolnictwa zawodowego, nie uczelni wyższych – przyznaje Jacek Kwiatkowski, prezes zarządu, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Właśnie ten fakt, a także rosnące zapotrzebowanie gospodarki na pracowników z „twardymi” kompetencjami zawodowymi sprawiły, że powoli coraz więcej młodzieży wybiera naukę w szkołach zawodowych.

Poprawa niezbędna jest na wielu płaszczyznach. Zarówno w kwestii jakości kształcenia zawodowego, jego struktury, skorelowania z rynkiem pracy, finansowania, jak i marketingu oraz promocji wśród młodzieży.

Czytaj też: Zalewska: Szkolnictwo zawodowe musi być organizowane u pracodawcy

Pierwszym krokiem do poprawy wizerunku ma być – jak przekonuje Urszula Bauer – zmiana nazwy, którą zakłada rządowa reforma oświaty.

– Przez zmianę nazwy chcemy pokazać, że to szkoła związana z konkretną branżą i daje szansę na zatrudnienie – mówi śląska kurator oświaty.

Zmiany mają dotknąć także samej organizacji pracy szkoły zawodowej (m.in. przez wyprowadzenie z niej egzaminów zawodowych, a także podniesienie – do 50 proc. – odsetka zajęć przeznaczonych na kształcenie zawodowe), zwiększenia zakresu profesjonalnego doradztwa zawodowego (obecnie w woj. śląskim na 6500 szkół jest 286 doradców zawodowych, docelowo zaś na każdy oddział przypadać ma rocznie 10 godzin doradztwa zawodowego) oraz finansowania szkolnictwa zawodowego (te kierunki kształcenia, które nie dają dużych szans na zatrudnienie, nie będą finansowane w takim stopniu jak pozostałe).

Zdaniem specjalistów, kluczową sprawą dla powodzenia przywrócenia szkolnictwa zawodowego do łask jest także włączenie do procesu kształcenia samych przedsiębiorców.

– Kształcenie zawodowe musi być nakierowane na potrzeby rynku pracy i gospodarki, a zatem musi być jak najbliżej praktyki. Nie może się odbywać w oderwaniu od partnerów gospodarczych – podkreśla Jacek Kwiatkowski, prezes zarządu, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Szkoły branżowe: Odbudowa szkolnictwa zawodowego nie powiedzie się bez zaangażowania przedsiębiorców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!