Szkoliłeś się w UE? Od dzisiaj łatwiej potwierdzisz swoje kwalifikacje

Szkoliłeś się w UE? Od dzisiaj łatwiej potwierdzisz swoje kwalifikacje
Ustawa przewiduje uznawanie w Polsce praktyki zawodowej, w tym praktyki odbytej w innym państwie członkowskim lub nawet poza UE. (fot.T.Papadopoulos/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

· W poniedziałek (18 stycznia) w życie wchodzą przepisy mówiące o procedurach dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w UE.
· Ustawa poprawia mobilność specjalistów w ramach wewnętrznego rynku Wspólnoty.
· Nowe regulacje zastępują ustawę z 18 marca 2008 r. i wdrażają dyrektywę 2013/55/UE.

Wśród najważniejszych rozwiązań zawartych w ustawie jest wprowadzenie europejskiej legitymacji zawodowej. Ponad to zwiększa się dostęp do informacji o zawodach regulowanych.

Europejska legitymacja zawodowa będzie dokumentem elektronicznym, wydawana osobie, która zamierza wykonywać zawód regulowany lub świadczyć usługi transgraniczne. Chodzi m.in. o zawody: lekarza, pielęgniarki i farmaceuty.

Legitymacja będzie wydawana za pośrednictwem Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym IMI (system IMI). Rozwiązanie to ma ułatwić i przyspieszyć wymianę danych między instytucjami w różnych krajach UE. W przypadku wprowadzenia wspólnych ram kształcenia i wspólnych testów kształcenia nie będzie potrzebne przeprowadzanie procedury uznawania kwalifikacji.

W praktyce zastosowanie tych przepisów oznacza automatyczne uznawanie kwalifikacji zawodowych w naszym kraju.

Przeczytaj o pomysłach Jarosława Gowina na polską naukę.

Ustawa przewiduje też uznawanie w Polsce praktyki zawodowej, w tym praktyki odbytej w innym państwie członkowskim lub nawet poza UE.

Wprowadzono także prawo częściowego dostępu do zawodu w Polsce, gdy możliwe będzie wyodrębnienie w nim pewnych czynności zawodowych. Dla przykładu, jeśli w Polsce dany zawód wymaga większej liczby umiejętności, a osoba z innego państwa ma kwalifikacje do wykonywania mniejszej liczby czynności, będzie mogła je wykonywać na terytorium Polski i pod jurysdykcją polskiego prawa.

Ponadto, aby szczególnie chronić bezpieczeństwo pacjentów, a także dzieci i młodzieży, ustawa wprowadza „mechanizm ostrzegania” w obszarze zdrowia i edukacji za pomocą systemu IMI. Oznacza to obowiązek wzajemnego informowania się państw o osobach, które utraciły prawo do wykonywania zawodu. Będzie to widoczne zwłaszcza w medycynie. Lekarz lub nauczyciel, którzy utracił prawo wykonywania zawodu nie będzie mógł liczyć na jego praktykowanie w innych krajach UE.

Sejm VIII kadencji uchwalił ustawę 22 grudnia 2015 r., a prezydent podpisał ją 7 stycznia 2016 r.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szkoliłeś się w UE? Od dzisiaj łatwiej potwierdzisz swoje kwalifikacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!