Szkolenie WOT. Ochotnicy dobrze ocenili instruktorów, gorzej zakwaterowanie

Szkolenie WOT. Ochotnicy dobrze ocenili instruktorów, gorzej zakwaterowanie
Wiosną pierwszych 800 żołnierzy WOT - po połowie ochotnicy z cywila i rezerwiści - przeszło pierwsze szkolenia dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej (Fot. PTWP/WK)

W zakończonych niedawno pierwszych szkoleniach WOT ochotnicy najwyżej ocenili postawę instruktorów, najwięcej zastrzeżeń budziło zaś zakwaterowanie – poinformowali przedstawiciele Dowództwa WOT sejmową podkomisję stałą ds. społecznych w wojsku.

Wiosną pierwszych 800 żołnierzy WOT - po połowie ochotnicy z cywila i rezerwiści - przeszło pierwsze szkolenia dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Jak powiedział szef szkolenia WOT, po kursach wyrównawczych dla rezerwistów, którzy już służyli w wojsku i złożyli przysięgę, oraz ochotników, którzy przeszli pierwsze szkolenia rotacyjne, dowództwo ma kilkadziesiąt wniosków, które zamierza wdrożyć.

W anonimowym badaniu przeprowadzonym na koniec szkolenia kursanci najwyżej ocenili zaangażowanie instruktorów, ich wiedzę i umiejętność jej przekazywania, zastrzeżenia budziły czas szkolenia - niektórzy na szkolenia wykorzystali swój płatny urlop; najgorzej oceniono zakwaterowanie w namiotach.

Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła przyznał, że miał zastrzeżenia do szkolenia przez kolejnych osiem weekendów, ale - jak dodał - przekonał go argument, że dla niektórych ochotników 16-dniowe nieprzerwane szkolenie może być kłopotliwe np. ze względów rodzinnych. Z drugiej strony - zaznaczył - niektórzy żołnierze mają dość czasu na dziewięciotygodniowy zintegrowany kurs lekkiej piechoty, który pozwoli skrócić cały cykl szkolenia zaplanowany na trzy lata.

Kukuła, który do końca miesiąca ma przedstawić szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi koncepcję centralnego ośrodka szkoleniowego WOT, powiedział, że ośrodek, który ma powstać w Siedlcach, będzie miał dwa ośrodki zamiejscowe. W Nowym Mieście nad Pilicą planowane jest uruchomienie specjalistycznego ośrodka szkolącego do współpracy z lotnictwem, np. przy naprowadzaniu statków powietrznych; inna placówka ma powstać we Wrocławiu.

W czerwcu żołnierze terytorialnej służby wojskowej odbyli pierwsze dwudniowe szkolenia rotacyjne. W maju ochotnicy do WOT, rezerwiści i ci, którzy wcześniej nie służyli w wojsku, przeszli pierwsze kilkunastodniowe szkolenia.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!