XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szef Straży Granicznej o luce w bezpieczeństwie państwa

Szef Straży Granicznej o luce w bezpieczeństwie państwa
Straż Graniczna zatrudnia niemal 15 tys. osób. Fot. sm.strazgraniczna.pl

Wydarzenia na Majdanie, na podstawie doświadczeń z kolegami ukraińskimi, wskazały nam wyraźnie, że jest luka jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa – mówi szef Straży Granicznej, gen. Dominik Tracz. Chodzi o współdziałanie Straży Granicznej i wojska.

Szef Straży Granicznej oraz wiceszef MSWiA Jakub Skiba przedstawili posłom z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych informację na temat funkcjonowania tej formacji.

Szczególna uwaga w dzisiejszych czasach

Poseł Jakub Skiba podkreślił, że zatrudniająca niemal 15 tys. osób Straż Graniczna w aktualnej sytuacji jawi się jako formacja, na której skupia się szczególna uwaga nowego rządu. Wiąże się to z ogólną sytuacją międzynarodową oraz z oczekiwaniami społeczeństwa.

- Dał temu wyraz Mariusz Błaszczak w Brukseli pod koniec listopada podkreślając rolę polskiej Straży Granicznej w całym systemie bezpieczeństwa europejskiej. Jako państwo graniczne spoczywa na nas ogromna odpowiedzialności za ochronę, trwałość i dalsze trwanie strefy Schengen – zauważył Jakub Skiba.

Dominik Tracz przypomniał z kolei, że zsumowane granice Polski z Rosją, Białorusią i Ukrainą dają najdłuższy odcinek granic zewnętrznych ochranianych w tej części Europy. – Z punktu widzenia ich położenia i charakteru przepływu osób do Europy są to granice strategiczne – analizował Tracz.

Jego zdaniem kryzys migracyjny dotknął bardzo mocno Europę w tym roku i nie widać końca tego kryzysu. Nie widać również na razie wiarygodnych sposobów jego rozwiązania. W sytuacji szamotania się Europy jako struktur, tym bardziej musimy zwrócić uwagę na naszą Straż Graniczną.

Luka w systemie bezpieczeństwa państwa

- Wydarzenia na Majdanie, na podstawie doświadczeń z kolegami ukraińskimi wskazały nam wyraźnie, że jest luka jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa. Chodzi o wzajemne uzupełniane się z wojskiem - przejście z systemu ochrony granicy, którą zajmuje się straż graniczna jako formacja o charakterze graniczno-policyjnym do systemu obrony, którą zajmuje się wojsko – powiedział gen. Tracz. - Okazuje się, że w zakresie obrony przygotowanie straży granicznej jest niewystarczające. Nie mamy ani takich ludzi, ani struktury, ani wyposażenia.

Wspomnianą lukę ma zlikwidować porozumienie podpisane w lutym br. pomiędzy Strażą Graniczną, a Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Jego głównym celem jest aktywniejsza, szybsza i efektywniejsza współpraca Straży Granicznej i wojska. Mowa zarówno o współdziałaniu w ochronie granicy, w tym granicy morskiej, zapewnieniu łączności i wymianieę informacji, w tym wzajemne informowaniu o zaistniałych zagrożeniach, jak i realizacji wspólnych zadań, doskonaleniu procedur, szkoleniu oraz logistycznym i medycznym wsparciu przy projektach.

Na podstawie porozumienia Straży Granicznej i wojska odbyły się już pierwsze wspólne ćwiczenia.

Dominik Tracz przypomniał, że był taki okres, kiedy Straż Graniczna miała w ustawie zapisane rozwiązanie, dzięki któremu stawała się częścią sił zbrojnych w przypadku ogłoszenia stanu wojny. – Dzisiaj wojna hybrydowa powoduje, że mało prawdopodobne jest, by ktoś ogłaszał wojnę, a działania o charakterze zbliżonych do kryzysowych mają miejsce – zaznaczył Tracz.

Dominik Tracz dodał, że w myśl ustawy o Straży Granicznej formacja ta powiadamia o nisko, do 500 m, przelatujących obiektach.

-  Mieliśmy szkolenie z wojskiem, ale cały czas mamy z tym problem. Zanotowaliśmy 14 incydentów z udziałem rosyjskich bezzałogowców, głównie z zadaniem rozpoznawczym, patrolujących granicę – wyjaśnił gen. Tracz.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef Straży Granicznej o luce w bezpieczeństwie państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!