XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szef BOR: Zabezpieczenie wizyty papieża wymaga od nas większego zaangażowania

Szef BOR: Zabezpieczenie wizyty papieża wymaga od nas większego zaangażowania
Minister Błaszczak zapewnił, że służby przygotowane do Światowych Dni Młodzieży (fot. MSWiA/twitter)

Papież Franciszek charakteryzuje się dużą otwartością w kontaktach z pielgrzymami, metody jego ochrony będą wymagały od BOR większego zaangażowania sił i środków – powiedział podczas odprawy w Legionowie szef BOR płk Andrzej Pawlikowski.

Nie chciał ujawnić szczegółów, m.in. tego czy ojciec święty prosił o zrezygnowanie z opancerzonego pojazdu. Dodał, że BOR jest przygotowany i ma w tym zakresie duże doświadczenie. "Zabezpieczaliśmy wiele pielgrzymek papieży. Ojciec święty Franciszek jest osobą otwartą, wychodzącą naprzeciw ludzi. Tutaj te metody będą wymagały od nas większego zaangażowania sił i środków" - powiedział. Dodał, że w zabezpieczeniu wizyty papieża i towarzyszących mu osób weźmie udział 800 funkcjonariuszy BOR.

W odprawie w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, wziął udział m.in. minister Mariusz Błaszczak, szefowie: policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, BOR - płk Andrzej Pawlikowski, Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski i wiceszef Straży Granicznej gen. bryg. Jacek Bajger oraz szefowie podoperacji: w Krakowie wiceszef tamtejszej policji insp. Paweł Dzierżak i na Śląsku - wicekomendant śląskiej policji insp. Roman Rabsztyn.

Szymczyk poinformował, że w Polsce jest już 51 tys. pielgrzymów, a kolejne 9 tys. ma dojechać w czwartek (21 lipca).

Czytaj też: Kempa: Państwo polskie nie finansuje przebiegu ŚDM, ale je zabezpiecza

Jak dodał, w środę (20 lipca) w całym kraju odbyło się 89 imprez związanych z ŚDM, w których uczestniczyło 44 tys. pielgrzymów. "Na dzisiaj zaplanowano 230 imprez w kraju, z czego największy będzie koncert w Warszawie. Spodziewany się na nim około 40 tys. osób" - powiedział nadinsp. Szymczyk.

Z kolein minister Błaszczak zapewnił, że służby przygotowane do Światowych Dni Młodzieży. Poinformował, że wydarzenie zabezpieczać będzie 38 tys. funkcjonariuszy różnych służb.

"Mamy odpowiednie narzędzia do tego; mamy ustawę antyterrorystyczną. Przywróciliśmy tymczasową kontrolę na granicach. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami" - powiedział Błaszczak. Jak zaznaczył, jest przekonany, że "to będzie bardzo ważne wydarzenie dla Polski, że pielgrzymi z całego świata będą wzbogaceni o nowe doświadczenia, związane m.in. z gościnnością Polski".

Według najnowszych danych SG od przywrócenia tymczasowej kontroli na polskich granicach z innymi krajami Unii Europejskiej - od 4 lipca - zatrzymano ponad 160 osób.

"Są to osoby które figurują w bazach poszukiwawczych unijnych, w bazach SIS, są poszukiwane listami gończymi przez nasze prokuratury, oraz osoby podlegające Europejskiemu Nakazowi Aresztowania" - mówił Bajger. Wyjaśnił, że SG zatrzymując cudzoziemca, bada "jego historie migracyjną, tytuły pobytowe, historie kryminalną i zagrożenie terrorystycznych".

Wiceszef SG zapewnił, że wśród zatrzymanych do tej pory nie było osób związanych z zagrożeniem terrorystycznym. Dodał, że większość z nich stanowili cudzoziemcy, ponad 20 proc. - Polacy.

Dodał, że w związku z ŚDM wydano 14,3 tys. wiz. Z pasów odpraw na przejściach granicznych tylko w środę skorzystało ok. 7 tys. pielgrzymów.

Odprawa odbywa się w Centrum Dowodzenia Policji, które zaczęło działać trzeciego lipca, na tydzień przed warszawskim szczytem NATO. To stąd mają być koordynowane i nadzorowane działania służb związane z zabezpieczeniem ŚDM. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za operacje jest zastępca szefa policji insp. Jan Lach. Sztaby utworzone zostały też w komendach wojewódzkich: małopolskiej i śląskie - gdzie będą odbywać się uroczystości.

Zobacz: Terlecki: Oba projekty klubu PiS ws. podwyżek zostały wycofane z Sejmu

W Centrum pracuje ponad 100 funkcjonariuszy - z policji oraz m.in. SG, PSP, BOR i ABW. Większość załogi stanowią policjanci z różnych pionów i różnych województw. Swoich przedstawicieli w Centrum ma też Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Biuro Ochrony Rządu a także formacje, które nie podlegają MSWiA - m.in. ABW i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Do współpracy zaproszono także specjalistów z Interpolu, z grupy IMEST (Major Event Support Team - PAP) obsługującej duże wydarzenia, nie tylko masowe. Eksperci wejdą w skład zespołu centrum, wspierając polskich funkcjonariuszy dostępem do pełnych baz danych Interpolu. Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach, do baz danych. Dysponuje ono łącznością jawną i niejawną. Po raz pierwszy uruchomione zostało w maju 2012 r. tuż przed Euro 2012.

Powstało na bazie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a jego utworzenie kosztowało 18 mln 517 tys. zł. Już wtedy zapowiadano, że ta inwestycja będzie wykorzystywana w czasie innych zabezpieczeń. Na powierzchni w sumie 1200 metrów kwadratowych znalazło się m.in. 95 stanowisk komputerowych; centrum wyposażono w niezależne zasilanie, łączność światłowodową i satelitarną.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef BOR: Zabezpieczenie wizyty papieża wymaga od nas większego zaangażowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!