Stowarzyszenia opiekunów za rozszerzeniem katalogu osób uprawnionych do zasiłku

Stowarzyszenia opiekunów za rozszerzeniem katalogu osób uprawnionych do zasiłku
Stowarzyszenie Opiekunów "STOP Wykluczeniom" i Ruch "Wykluczeni Opiekunowie" opiniowały projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (fot. flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

Ograniczenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, który mogą otrzymywać opiekunowie osób niepełnosprawnych, do dwóch sytuacji - śmierci podopiecznego lub utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności - jest dyskryminacją - uważają organizacje zrzeszające opiekunów.

Stowarzyszenie Opiekunów "STOP Wykluczeniom" i Ruch "Wykluczeni Opiekunowie" opiniowały projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych przygotowany przez MRPiPS. Według resortu sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny należy traktować jak czas zatrudnienia i zaliczać go do wymaganego prawem okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych czy świadczenia przedemerytalnego - jednak tylko w sytuacji śmierci podopiecznego albo wówczas, gdy utracił on orzeczenie o niepełnosprawności lub o danym stopniu niepełnosprawności.

Według ministerstwa rodziny rozszerzenie katalogu uprawnionych do świadczeń nie jest możliwe ze względu na możliwości finansowe państwa.

Czytaj też: Ministerstwo Jarosława Gowina zapomniało o start-upach?

Oba stowarzyszenia opiniując projekt, podkreśliły, że każdy opiekun osoby z niepełnosprawnością powinien być traktowany jak osoba wykonująca pracę i mieć prawo do korzystania z rozwiązań przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Według nich sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną niezdolną do samodzielnej egzystencji - zwłaszcza w systemie niezinstytucjonalizowanym - jest ciężką i wyczerpującą pracą trwającą 24 godzin przez 7 dni w tygodniu.

"W związku z czym ograniczenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych tylko do dwóch sytuacji (...) jest niczym innym, jak dyskryminacją osób wykonujących pracę w charakterze opiekuna osoby niepełnosprawnej niezdolnej do samodzielnej egzystencji w odniesieniu do pracowników wykonujących inne prace zarobkowe" - czytamy w raporcie z konsultacji publicznych.

Według stowarzyszeń opiekunów prawo do zasiłku powinno przysługiwać nie tylko z tych dwóch przyczyn, ale również w tych przypadkach, w których utrata prawa do świadczenia opiekuńczego nastąpiła z przyczyn niezależnych od opiekuna lub innych zdarzeń losowych. Podano kilka przykładów takich sytuacji, np. gdy stan zdrowia opiekuna po 30 latach sprawowania opieki ulega pogorszeniu na tyle, że nie jest w stanie dalej wykonywać swych obowiązków i rezygnuje z prawa do świadczenia opiekuńczego albo gdy podopieczny, po wielu latach, zmienia opiekuna. W obu przypadkach - nie mają oni prawa do zasiłku dla bezrobotnych czy wcześniejszej emerytury.

Stowarzyszenia uważają, że przy zaproponowanych zapisach znaczna część opiekunów osób niepełnosprawnych, nawet po długotrwałym sprawowaniu opieki, zostanie pozbawiona pomocy państwa w przystosowaniu się do nowych warunków życiowych.

Także inne organizacje związane z osobami niepełnosprawnymi podnosiły sprawę rozszerzenia katalogu uprawnionych do zasiłku czy świadczenia przedemerytalnego. Polski Związek Niewidomych zaproponował, aby opiekunowie osób niepełnosprawnych mogli ubiegać się o nie w sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna, na którą pobierane było świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, zawarła związek małżeński. Obecnie zawarcie związku małżeńskiego pozbawia jej opiekuna prawa do pobierania świadczeń.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stowarzyszenia opiekunów za rozszerzeniem katalogu osób uprawnionych do zasiłku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!