Stan wojenny. IPN podsumował działania, sądy umarzały postępowania

Stan wojenny. IPN podsumował działania, sądy umarzały postępowania
Stan wojenny został wprowadzony 35 lat temu, 13 grudnia 1981 roku. (fot.:Kuba Bożanowski Follow/flickr.com/CC BY 2.0)

• Instytut Pamięci Narodowej (IPN) przeprowadził 81 aktów oskarżenia związanych ze stanem wojennym.
• IPN na 35 lat po tragicznym epizodzie najnowszej historii Polski opublikuje zestawienie postępowań wobec osób odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione w latach 80. XX w.
• Choć zapadły wyroki skazujące za znęcanie się nad aresztowanymi i internowanymi, sprawiedliwości uniknęli np. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. Obaj umarli nim zapadł wyrok w sprawie wprowadzenia stanu wojennego.

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) podsumował ogół swoich działań, które przedsięwziął w ostatnich latach wobec osób zaangażowanych w stan wojenny. Polska, historyczna agenda rządowa zaznaczyła w komunikacie, że prokuratorzy Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu skierowali 81 aktów oskarżenia dotyczących czynów popełnionych w okresie stanu wojennego przeciwko 136 osobom.

- Wielu z nich sądy jednak nie skazały, uznając, że część przestępstw jest przedawnionych, a niektórych sprawców objęła amnestia. Jeszcze inni - już nie żyją, a wielu przez lata skutecznie torpedowało próby wymierzenia im sprawiedliwości, choć by dostarczając zwolnienia lekarskie i nie stawiając się na rozprawy - można było przeczytać w komunikacie, którym IPN zaznaczał, jak wygląda dzisiaj sytuacja ścigania odpowiedzialnych za zbrodnie dokonane w latach 1981 do 1983.

Przy okazji nadchodzącej 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego IPN zaprezentuje aktualny zestaw postępowań prowadzonych przez pion śledczy organizacji.

Czytaj: Polacy o stanie wojennym. Jak widzimy decyzję władz PRL 35 lat później?

- Najwięcej aktów oskarżenia - 28 - skierowali prokuratorzy gdańskiego IPN oraz wrocławskiego - 12 i szczecińskiego - 11. Skazanych zostało 36 osób.

Kogo dosięgnęła sprawiedliwość?

Dla przykładu wśród skazanych w Wałbrzychu znaleźli się funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa Jerzy H., który znęcał się nad członkami "Solidarności", gdy miał ku temu sposobność. Bił ich, kopał, dusił, zakładając maskę przeciwgazową z zamkniętym dopływem powietrza. Dopuszczał się nawet rażenia prądem poszkodowanych.

- Wyrok skazujący zapadł także w Koninie, gdzie czterech dawnych esbeków skazano za grożenie opozycjonistom pozbawieniem życia (z bronią palną), bicie, przykuwanie kajdankami do kaloryfera i "zmuszanie do stania bez odzieży w otwartym oknie przy kilkustopniowym mrozie" - IPN podkreślił, że to tylko niektóre z działań, których się podejmowali funkcjonariusze aparatu opresyjnego PRL.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Stan wojenny. IPN podsumował działania, sądy umarzały postępowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!