Spór o pytania w referendach: są głupie, nic z tego nie wynika

Spór o pytania w referendach: są głupie, nic z tego nie wynika
Pytania referendalne krytykują eksperci i politycy. Fot. jow.pl

Pytania, które są zawarte w referendum 6 września, są pytaniami w istocie rzeczy dosyć głupimi czy dosyć nieinteresującymi, nie na wagę referendum - ocenił socjolog Paweł Śpiewak. Politycy krytykują też pytania drugiego referendum.

W rozmowie z dziennikiem "Polska" profesor Śpiewak dodał, że referendum nie ma żadnego znaczenia politycznego ani prawnego.

Spór polityczny

O pytania, zarówno pierwszego, jak i drugiego referendum, spierają się także politycy.

Senat, zdominowany przez senatorów z Platformy, po rozpaczliwej prośbie Bronisława Komorowskiego zatwierdził jego wniosek o referendum. Jeżeli Senat 4 września odrzuci wniosek prezydenta Dudy i 6 mln obywateli o organizację drugiego referendum, pokaże, gdzie ma obywatelskość - powiedział poseł PiS Jarosław Sellin.

Pytania w referendum muszą być atrakcyjne głównie dla Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków - ripostuje Marcin Kierwiński, poseł PO.

Mało konkretów?

Także senatorowie PO mają zastrzeżenia do treści pytań zaproponowanych przez prezydenta Dudę.

Na razie jestem na nie, bo uważam, że referendum powinno dotyczyć rzeczy fundamentalnych dla przyszłości państwa, jak wejście do UE, jednomandatowe okręgi wyborcze albo finansowanie partii z budżetu. Za niezbyt udane uważałem już pytanie Bronisława Komorowskiego o prawa podatników. Również trzy nowe pytania, choć uważam je za bardzo ważne, nie mają aż takiej wagi, jaką ma ustrój państwa - powiedział "Rzeczpospolitej" senator PO Aleksander Pociej.

Natomiast Marek Rocki, szef Klubu PO w Senacie, nazywa z kolei pytania prezydenta Dudy "mało konkretnymi".

Ich treść skłania mnie do odrzucenia wniosku. Być może zmienię zdanie, gdy dostaniemy uzasadnienie od prezydenta - dodaje.

Dwa referenda, sześć pytań

6 września odbędzie się referendum ws. finansowania partii z budżetu państwa, rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników oraz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu.

Prezydent Andrzej Duda złożył do Senatu wniosek o ogłoszenie drugiego referendum w dniu wyborów parlamentarnych, w którym padłyby pytania o funkcjonowanie Lasów Państwowych, obniżenie wieku emerytalnego, a także obowiązek szkolny dla 6-latków.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór o pytania w referendach: są głupie, nic z tego nie wynika

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!