Społeczne i ekonomiczne potrzeby górnictwa

Społeczne i ekonomiczne potrzeby górnictwa
Szczepański: Nowy rząd PiS wskazywał na to, że zasadniczych zmian, w tym likwidacji kopalń, nie będzie. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

Górnictwo jako branża wymaga naprawy nie tylko od strony ekonomicznej, ale i społecznej - mówi dla portalu wnp.pl prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Panie Profesorze, czy spodziewa się Pan w polskim górnictwie jakiegoś przełomu?

- W ostatnim czasie nic się nie zmieniło. Poza tym, że na 1 maja zapowiedziano powstanie tzw. Nowej Kompanii Węglowej, czyli Polskiej Grupy Górniczej. A zatem powinien zostać utworzony nowy podmiot, choć - jak wiadomo - jest to sprawa mocno spóźniona.

Ceny węgla na światowym rynku znajdują się na niskim poziomie, a zadłużenie polskiego górnictwa jest olbrzymie. Pora, by podjąć rzeczywiste, a nie pozorowane działania.

Przy czym oprócz kontekstu ekonomicznego - czyli niskich cen surowca, niekonkurencyjności węgla ze śląskich kopalń, mamy też kontekst polityczny. Dotyczący zarówno poprzedniej ekipy rządzącej, jak i obecnej.

Pamiętamy, jak ówczesny premier Donald Tusk, w trakcie rządów koalicji PO-PSL przyjeżdżał do Katowic i mówił, że nie będzie żadnej likwidacji kopalń i że nie będzie likwidacji miejsc pracy w górnictwie.

Ciąg dalszy na stronach portalu WNP.pl

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Społeczne i ekonomiczne potrzeby górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!