Sondaż: Zwolenników Grupy Wyszehradzkiej jest coraz mniej

Sondaż: Zwolenników Grupy Wyszehradzkiej jest coraz mniej
Premier Beata Szydło na szczycie Grupy Wyszehradzkiej (fot.premier.gov.pl/P. Tracz)

• W Polsce jest najmniej zwolenników Grupy Wyszehradzkiej.
• Czechy są jedynym krajem, w którym poparcie dla Grupy Wyszehradzkiej w ostatnich latach wzrosło.

W Polsce jest najmniej zwolenników Grupy Wyszehradzkiej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez słowacki Instytut Spraw Publicznych w czterech krajach należących do tego forum współpracy: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Największymi zwolennikami V4 są Słowacy.

CzTK, która podała w poniedziałek (23 maja) wyniki sondażu, pisze, że w Polsce poparcie dla V4 spadło do 41 proc., podczas gdy w przeszłości przekraczało połowę ankietowanych. Na Węgrzech wynosi ono 43 proc., w Czechach - 51 proc., zaś na Słowacji - 70 proc.

Według CzTK Czechy są jedynym krajem, w którym poparcie dla Grupy Wyszehradzkiej w ostatnich latach wzrosło. W pozostałych spadło.

"Spadek w Polsce jest związany z tym, że jest ona postrzegana jako regionalne mocarstwo, jako największy z członków V4. Może ona także wykraczać poza ograniczenia Wyszehradu. Spadek na Węgrzech nie jest tak znaczący, ale może być powiązany ze zmianami politycznymi tam zachodzącymi" - oceniła socjolog Olga Gyarfasova.

Czytaj też: Współpraca gospodarcza Grupy Wyszehradzkiej to wielkie marzenie

Dla obywateli krajów V4 najważniejsza jest współpraca gospodarcza, a po niej kolejno: współpraca w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa oraz stanowcze prezentowanie wspólnych interesów w Unii Europejskiej.

Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 roku (jeszcze jako Trójkąt, przekształcony po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku). Odegrała rolę w realizacji starań krajów członkowskich do wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Szef Instytutu Spraw Publicznych z Bratysławy Grigorij Meseznikov ocenił, że czwórka krajów ma podobne interesy w UE i najlepiej robi, prezentując w Brukseli razem wspólne stanowisko. Ale zauważył, że nie jest tak, jeśli chodzi o członkostwo w NATO, gdzie zaufanie wobec Stanów Zjednoczonych jako głównego sojusznika jest różne wśród krajów należących do V4. Jest najwyższe w Polsce (50 proc. respondentów) i najniższe na Słowacji (27 proc.).

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sondaż: Zwolenników Grupy Wyszehradzkiej jest coraz mniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!