REKLAMA

Sondaż: Najgorsze oceny Sejmu, stabilne prezydenta

  • Autor: bad/PAP
  • 17 maja 2016 11:47
Sondaż: Najgorsze oceny Sejmu, stabilne prezydenta 50 proc Polaków w maju było zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy. Fot. twitter/kancelaria Prezydenta

• 50 proc Polaków w maju było zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy, krytykuje ją 39 proc. - wynika z sondażu CBOS.
• O pracy posłów dobrze mówi 59 proc. badanych, 24 proc - źle. To najgorsza ocena Sejmu w tej kadencji.
• Zarówno oceny prezydenta jak i TK pozostają stabilne.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy notowania głowy państwa pozostają stabilne - informuje CBOS. W maju co drugi badany (50 proc.) deklaruje zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy, natomiast krytykuje ją niemal dwie piąte (39 proc.). 11 proc. nie ma wyrobionego zdania nt. działalności prezydenta. W kwietniu było to odpowiednio: 49 proc. pozytywnych ocen i 37 proc. negatywnych; w styczniu odpowiednio 47 proc. i 38 proc.

Niezadowolonych z działalności Sejmu jest 59 proc. respondentów; 24 proc. jest zadowolonych z pracy posłów. Negatywne oceny Sejmu wzrosły w porównaniu z kwietniem o 5 pkt. proc., a odsetek tych, którzy dobrze oceniają pracę posłów spadł o 6 punktów proc. Nie ma wyrobionego zdania nt. działalności Sejmu - 17 proc. badanych.

W mniejszym stopniu pogorszyły się opinie o pracy Senatu, o którym złe zdanie ma obecnie niemal połowa Polaków (48 proc., wzrost o 2 punkty proc.), a dobre - ponad jedna czwarta (26 proc., spadek o 3 punkty proc.). Trudno powiedzieć - tak na pytanie o ocenę Senatu odpowiedziało 26 proc.

Polacy podzieleni są w postrzeganiu Trybunału Konstytucyjnego. Działalność TK ocenia pozytywnie ponad jedna trzecia badanych (35 proc.), negatywnie - niespełna jedna trzecia (32 proc.), a 33 proc. nie ma wyrobionego zdania o tej instytucji. W porównaniu z badaniem kwietniowym CBOS ws. TK nie odnotował zmian.

W maju, po raz pierwszy CBOS poddał ocenie funkcjonowanie Sądu Najwyższego. W ostatnim czasie Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, w której zaleca respektowanie wydanych, a nieopublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, co sprawiło, że SN stał się w pewnym stopniu stroną politycznego konfliktu - podaje CBOS.

Ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) ocenia SN pozytywnie, a ponad jedna czwarta (28 proc.) - negatywnie. Niemal dwie piąte respondentów (37 proc.) nie potrafi ocenić funkcjonowania tej instytucji.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 maja na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA