XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Solidarność oświatowa: Priorytetem standardy nauczania i osłony dla nauczycieli, a nie protesty

Solidarność oświatowa: Priorytetem standardy nauczania i osłony dla nauczycieli, a nie protesty
Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” (fot.WK)

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział na 10 października protest przeciw reformie edukacji w 16 województwach. Do protestu nie przyłączyła się "Solidarność".
• "Solidarność" też ma uwagi do reformy ustroju oświatowego proponowanego przez MEN, ale widzi także wiele plusów reformy edukacji, a w drażliwych kwestiach liczy, że z ministerstwem uda się porozumieć.

 „Solidarność” wypracowała stanowisko w sprawie projektów aktów prawnych dotyczących reformy ustroju szkolnego w Polsce dla premier Beaty Szydło oraz minister edukacji Anny Zalewskiej. Jest ono krytyczne w wielu miejscach. Bo jak mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, wprowadzanie nowego ustroju oświatowego w Polsce budzi niepokój wszystkich pracowników oświaty.

- Uważamy, że na realizację reformy nakładają się dwa negatywne zjawiska, a mianowicie niż demograficzny oraz likwidacja gimnazjów. I w tym właśnie obszarze mamy najwięcej propozycji zmian do pani minister i rządu- tłumaczy Prokasa w rozmowie z Portalemsamorzadowym.pl.

Jak dodaje, związek chce m.in. osłon dla nauczycieli, którzy będą tracić pracę. Takich jak dostali np. górnicy lub inni "zrestrukturyzowani".

- Przede wszystkim będziemy mówić o pakiecie osłonowym dla nauczycieli, o przywróceniu prawa do wcześniejszych emerytur, o odprawach, wydłużeniu stanu nieczynnego. Przygotowujemy projekt uchwały w sprawie planu działań związanych ze zmianami w systemie oświaty i będziemy żądać zabezpieczenia środków finansowych na wprowadzane reformy - kontynuuje szef oświatowej "Solidarności".

Odnosi się też inicjatywa ZNP, by pensje nauczycieli wypłacał MEN. - Jesteśmy temu przeciwni. W sytuacji nauczycieli nic by to nie zmieniło, za to samorządy wprowadziłaby w duże kłopoty - komentuje Proksa.

Wracając do zmian sytemu oświaty dodaje, że ważnym elementem reformy edukacyjnej jest wprowadzenie standardów.

-To bardzo aktualne w sytuacji zapowiedzianego wygaszania gimnazjów i powstania nowych ośmioletnich szkół podstawowych. Przede wszystkim należałoby określić, ilu uczniów będzie na poszczególnych poziomach kształcenia - mówi Proksa. - Standard co do liczby dzieci w klasach będzie decydował o ilości zatrudnionych nauczycieli. W szkole podstawowej w klasach I – III obecny standard to 25 uczniów i uważamy, że powinien być utrzymany jako standard całej szkoły podstawowej. W szkole zawodowej powinno być maksymalnie 28 uczniów. Podobnie w liceum. To granica, której przekroczenie obniżyłoby komfort pracy dla nauczycieli oraz pogorszyło warunki uczenia się dzieci i młodzieży.

Cały wywiad zcyatj na Portalsamorzadowy.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność oświatowa: Priorytetem standardy nauczania i osłony dla nauczycieli, a nie protesty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!