Socjologowie apelują do Piotra Glińskiego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Socjologowie apelują do Piotra Glińskiego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego
Piotr Gliński był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w latach 2005-2011 (fot. P. Drabik, flickr.com, CC BY 2.0)

Część członków Polskiego Towarzystwa Socjologicznego wyraziło sprzeciw wobec działań rządu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Wystosowali oni list otwarty do wicepremiera Piotra Glińskiego. Profesor jest członkiem naukowej organizacji od 1986, był jej przewodniczącym w latach 2005 – 2011.

List otwarty został zamieszczony w internecie na początku stycznia br. Jest zarazem petycją wystosowaną do ministerstwa kultury i dziedzictwa naukowego oraz do wicepremiera Piotra Glińskiego. List zaczyna się zwrotem uznającym osiągnięcia naukowe profesora Glińskiego, w dalszej części wyraża zaniepokojenie jego milczeniem w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

- Z niepokojem obserwujemy ostatnie działania rządu oraz większości parlamentarnej dotyczące Trybunału Konstytucyjnego – napisali sygnatariusze. - Nasze wątpliwości budzi kwestia ich zgodności z zasadami demokracji i rządów prawa, takimi jak skrupulatne przestrzeganie procedur decyzyjnych, prowadzenie merytorycznej i rzetelnej debaty publicznej, poszanowanie trójpodziału władzy i reguł przyzwoitej legislacji. Jesteśmy przeświadczeni, że na straży tych zasad powinny stać nie tylko organizacje społeczne, ale przede wszystkim naczelne organy państwa.

Dalej wezwano profesora Glińskiego do refleksji i publicznego wyjaśnienia wątpliwości dotyczących okoliczności uchwalenia poprawek do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Uwagę sygnatariuszy zwracają pospieszna procedura legislacyjna, ograniczanie udziału w pracach nad prawem przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i ustalenie w ustawie minimalnego czasu trwania postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, trwającego trzy miesiące.

Czytaj więcej o Trybunale Konstytucyjnym.

- Mamy nadzieję, że podziela Pan Profesor nasze przeświadczenie, że rozwiązania ważne dla środowisk, z którymi jest Pan dziś związany, nie mogą być wcielane w życie w sposób niezgodny z Konstytucją i powinny być przyjmowane w innym trybie – kończą swój list sygnatariusze.

Petycja jest już drugim publicznym wyrazem zaniepokojenia, jaki wystosowało Polskie Towarzystwo Socjologiczne w ostatnim czasie. 20 grudnia 2015 roku na stronie internetowej organizacji opublikowano oświadczenie, w którym można przeczytać, między innymi:

- Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego z niepokojem obserwuje działania podważające ład konstytucyjny i porządek ustrojowy w Polsce. Trójpodział władz, w tym funkcjonowanie niezależnej władzy sądowniczej, stanowi niezbędną przesłankę rządów prawa i demokracji w jej powszechnie przyjmowanym rozumieniu.

Dokument podpisali m.in. prof. dr hab. Grażyna Skąpska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jan Winczorek i Jarosław Kilias z Uniwersytetu Warszawskiego.

Polskie Towarzystwo Socjologiczne

Polskie Towarzystwo Socjologiczne jest naukową i zawodową organizacją socjologów polskich. Za swój główny cel ma popieranie rozwoju socjologii, upowszechnianie wiedzy naukowej, kształtowanie etyki zawodowej socjologów oraz reprezentowanie interesów swoich członków w zakresie ich działalności naukowo-zawodowej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Socjologowie apelują do Piotra Glińskiego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!