Śledztwem smoleńskim zajmie się wyspecjalizowana grupa? Prokuratorzy wojskowi będą zagonieni do roboty

Śledztwem smoleńskim zajmie się wyspecjalizowana grupa? Prokuratorzy wojskowi będą zagonieni do roboty
Posłowie opozycji ostro skrytykowali założenia ustawy o prokuraturze/fot.Krzysztof Białoskórski(sejm)

• Komisja obrony narodowej pozytywnie zaopiniowała projekt likwidacji prokuratury wojskowej.
• Bogdan Święczkowski: Nowa ustawa umożliwi bardziej elastyczne działanie prokuratorom wojskowym. Będą mogli wesprzeć pracowników prokuratur powszechnych.
• Paweł Suski: Likwidacja prokuratury, to zemsta za Smoleńsk i ma związek z tym śledztwem.

Podczas posiedzenia Komisji obrony narodowej 15 grudnia br. posłowie dyskutowali nt. zaopiniowania poselskiego projektu ustawy prawo o prokuraturze oraz ustawy wprowadzającej przepisy przejściowe do tego aktu.

Prokuratorzy wojskowi dostaną więcej pracy

Zasadnicze aspekty tych zmian przedstawił Bogdan Święczkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zlikwidowana zostanie prokuratura generalna oraz prokuratura apelacyjna, a powstanie prokuratura krajowa oraz prokuratury rejonowe. Pion wojskowy zostanie włączony do prokuratury ogólnej.

Sprawy, które podlegają właściwości wojskowej będą prowadzone w innej strukturze. Na poziomie prokuratury krajowej powstanie departament ds. wojskowych, natomiast na poziomie okręgowym i rejonowym pojawią się wydziały oraz działy prokuratury wojskowej. Pracujący w nich prokuratorzy wojskowi będą jednocześnie zastępcami szefów tych prokuratur.

Obecnie obok Naczelnej Prokuratury Wojskowej w jej strukturach istnieją dwie prokuratury okręgowe (w Poznaniu i Wrocławiu) oraz 8 prokuratur garnizonowych. Pracuje w nich 117 prokuratorów. Dla porównania prokuratorów cywilnych jest ponad 6,2 tys.

Co ważne prokuratorzy wojskowi zajmować się też będą sprawami cywilnymi, dzięki czemu będą prowadzić o wiele więcej spraw, niż dotychczas. Jeśli chodzi o obciążenie pracą, to ilość aktów oskarżenia na jednego prokuratora wojskowego w 2014 r. wyniosła 1,7 , a spraw karnych - 0,8.

- I to w sytuacji, kiedy w rejonowych prokuraturach prokuratorzy mają po 100 i więcej spraw rocznie - mówił wiceminister. Jego zdaniem sytuacja ulegnie zmianie, kiedy prokuratorzy ds. wojskowych, bo tak się teraz będą nazywać, będą realizować zadania cywilne.

Odejście od zasady niezależności prokuratury należy przyjąć z ogromnym smutkiem?

Podczas dyskusji w komisji, podobnie, jak podczas wcześniejszej debaty sejmowej opozycja skrytykowała fundamentalne założenia nowej ustawy. Szczególne miejsce w tej dyskusji zajęła kwestia śledztwa smoleńskiego.

Czesław Mroczek (PO) podporządkowanie prokuratury ministrowi sprawiedliwości, który jest jednocześnie pierwszym prokuratorem, uznał za fatalne rozwiązanie. - To odejście od zasady niezależności prokuratury należy przyjąć z ogromnym smutkiem z perspektywy rozwoju państwa prawa – mówił poseł.

- Zmiany, które są jak najbardziej dopuszczalne, niczego wielkiego nie zmienią twierdził Mroczek. - Pojawia się jednak poważny problem związany z momentem ich wprowadzenia. Prokuratura wojskowa prowadzi od kilku lat kluczowe śledztwo, które przykuwa uwagę opinii publicznej nie tylko w Polsce. Podjecie takiej decyzji akurat teraz jest fatalnym rozwiązaniem dla doprowadzenia go do końca. Może chodzi o to, by wszystkie osoby, które pracowały przy śledztwie smoleńskim odsunąć od tej sprawy.

Paweł Suski, także z PO, dodał, że trudno się dziwić, że projekt ustawy o prokuraturze budzi kontrowersje i obawy w wielu środowiskach. - Dajemy w ręce jednego polityka ogromną władzę. Polityka, którego problemy osobowościowe wszyscy znają - mówił i przypomniał własne doświadczenia skłaniające go do stwierdzenia, że polityk ten może wykorzystać ogromną władzę do celów politycznych.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!