SLD rozpoczyna zbiórkę podpisów pod projektem ustawy cofającym zapisy tzw. ustawy dezubekizacyjnej

SLD rozpoczyna zbiórkę podpisów pod projektem ustawy cofającym zapisy tzw. ustawy dezubekizacyjnej
Andrzej Rozenek poinformował, że w ubiegły piątek marszałek Sejmu Marek Kuchciński podjął decyzję o zarejestrowaniu komitetu, który przygotuje projekt ustawy cofający (fot. facebook)

SLD rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy cofającym zmiany wprowadzone przez tzw. ustawę dezubekizacyjną. Jak poinformował polityk SLD Andrzej Rozenek, marszałek Sejmu w piątek zarejestrował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej.

Na początku października weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna, która obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP).

Na konferencji rzeczniczka Sojuszu Anna Maria Żukowska poinformowała, że projekt ustawy przygotowuje Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych.

"Ustawa ta, ma odkręcić zmiany wprowadzone 16 grudnia ubiegłego roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszu służb mundurowych" - mówiła Żukowska.

Z kolei Rozenek poinformował, że w ubiegły piątek marszałek Sejmu Marek Kuchciński podjął decyzję o zarejestrowaniu komitetu, który przygotuje projekt ustawy cofający - jak mówił Rozenek - "uchwaloną przez Sejm ustawę represyjną odbierającą uprawnienia funkcjonariuszom służb mundurowych".

"W samym tytule ustawy nie ma słowa ani o UB, ani o SB, mimo to PiS nazywa tę ustawę dezubekizacyjną. Jest to kłamstwo, czysta propaganda" - stwierdził Rozenek.

"Dotyczy to głównie funkcjonariuszy, którzy pracowali po 1989 roku i służyli wiernie ojczyźnie, a dzisiaj spotkała ich za to kara w postaci ograniczenia emerytur w przedziale 854 a 1700 zł. Jest to po prostu zemsta" - dodał polityk Sojuszu.

Rozenek przypomniał, że teraz komitet będzie miał 90 dni na złożenie na ręce marszałka Sejmu 100 tys. podpisów pod projektem.

Na mocy ustawy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

W ustawie wymieniono cywilne, wojskowe instytucje i formacje, w których służba uważana będzie w myśl przepisów ustawy za służbę na rzecz totalitarnego państwa PRL. W katalogu IPN znalazły się m.in.: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego, a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SLD rozpoczyna zbiórkę podpisów pod projektem ustawy cofającym zapisy tzw. ustawy dezubekizacyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!