XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

SLD o niezłomnych: Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypomina komiksową rzeczywistość

SLD o niezłomnych: Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypomina komiksową rzeczywistość
1 marca władze państwowe czciły pamięć żołnierzy wyklętych. (fot.:KPRM/flickr.com)

• Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) przypominał, że narracja wokół  Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nabiera mitologicznego charakteru.
• - W każdej dyskusji o naszym kraju spotykamy się jako Polacy, tak więc zwracanie się do oponentów z przesłaniem - „śmierć wrogom ojczyzny” jest kompletnym niezrozumieniem - pisał Sojusz na swoich stronach internetowych.

Wobec mocnego i patriotycznego podkreślania 1 marca - Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) wyraził swoje krytyczne zdanie o charakterze tego święta. Pozaparlamentarna partia na stronach internetowych oceniła, że buduje się mit, a niekoniecznie zgodne z faktami ocenianie przeszłości.

- Możemy się różnić w ocenie sensowności podejmowanych przez nich działań, ale aby być rzetelnym należy mówić również o zbrodniach popełnionych przez niektórych z nich, zarówno w trakcie II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu - pisze SLD. - W każdej dyskusji o naszym kraju spotykamy się jako Polacy, tak więc zwracanie się do oponentów z przesłaniem - „śmierć wrogom ojczyzny” i oskarżaniem przeciwników w debacie o zdradę, jest kompletnym niezrozumieniem tego, czym jest wspólnota narodowa - podkreśla SLD.

W ramach wspomnienia lewicowych działań oporu Sojusz odwołał się do Stanisława Duboisa (Polska Partia Socjalistyczna), który w Auschwitz-Birkenau tworzył z rotmistrzem Witoldem Pileckim siły tzw. Związku Organizacji Wojskowej.

- Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” coraz bardziej przypomina komiksową rzeczywistość, która nie wytrzymuje spotkania z prawdą historyczną „Ogień”, „Klinga”, „Grot”, czy też „Bury” te pseudonimy, które do dziś w wielu miejscach w Polsce budzą grozę i przywołują strach z powodu popełnionych przez nich zbrodni - napisano na stronach SLD. - Świętowanie organizacji tworzących powojenne podziemie zbrojne, bez wspomnienia czarnych kart z ich działalności, to demonstracja pogardy dla ich ofiar. W tym wypadku milczenie wręcz oznacza cichą zgodę na działania, które podejmowali.

Sojusz nie chce milczeć w tym temacie i apeluje o poszanowanie wiedzy o historii sprzed 60., czy 70. lat.

O osobach odznaczonych za walkę i heroizm w okresie powojennym przeczytasz tutaj.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: SLD o niezłomnych: Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypomina komiksową rzeczywistość

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!