Śląska gwara językiem regionalnym? "W tej kadencji nie ma szans”

Śląska gwara językiem regionalnym? "W tej kadencji nie ma szans”
Górny Śląsk zabiega od lat o uznanie śląskiego za język regionalny. Akcję "Godomy po śląsku" wspierają urzędy, instytucje, a także firmy (fot. UMSiemianowice Śl.)

• 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
• To okazja dla lokalnych społeczności aby podkreślili wagę swoich języków regionalnych, dialektów.

– 21 lutego to dzień mowy ojczystej. Dla nas Ślązaków taką mową jest nasz piękny język śląski, który przez rodziców i dziadków jest nam przekazany. Radujmy się nim z całego serca przez cały ten dzień mówiąc po naszemu, wszędzie gdzie tylko będziemy – w sklepie, w pracy, w biurze, a najbardziej w domu z dziećmi – bo mówić po śląsku to nie wstyd! – tak Marek Plura (autor poselskich projektów ustaw uznających etnolekt śląski za język regionalny, których Sejm nie uchwalił) przekonywał Ślązaków w 2011 r., kiedy z okazji święta w Sejmiku Śląskim odbyła się konferencja "Dziyń rodnij mowy”.

Pod koniec ubiegłego roku - ku zdziwieniu Ślązaków - posłowie odrzucili projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Była to kolejna próba uznania Ślązaków za mniejszość etniczną, a śląskiej gwary za język regionalny.

Zdaniem posłanki PO Danuty Pietraszewskiej, przewodniczącej sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych, w tej kadencji „nie ma szans” na przeprowadzenie ustawy o mniejszościach etnicznych. Próbuje jednak „uchylić furtkę” na rzecz języka wilamowskiego.

Cały tekst przeczytasz tutaj. 

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Śląska gwara językiem regionalnym? "W tej kadencji nie ma szans”

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!