XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Skrajne oceny prezydenta. Sasin zaskoczony ws. Konstytucji, Neumann wieszczy Trybunał Stanu

Skrajne oceny prezydenta. Sasin zaskoczony ws. Konstytucji, Neumann wieszczy Trybunał Stanu
Poseł Jacek Sasin (PiS) (fot.:Jacek Sasin/twitter.com)

Propozycje sądowe i konstytucyjne Andrzeja Dudy podzieliły polityków. PiS szykuje się do debaty w Sejmie i zmian w projektach, PO nie chce słyszeć o zmianach Konstytucji.

• Jacek Sasin we wtorek (26 września) akcentował, że prezydent poszedł w innym kierunku wobec SN i KRS niż PiS przed wakacjami.

• Polityk jednocześnie obawia się o debatę. W jego ocenie PO, jako totalna opozycja, nie będzie chciała rozmawiać, tylko negować.

• W propozycjach Andrzeja Dudy dużą różnicę zdań wywołuje większość 3/5 głosów, przy której obstaje prezydent, ale i Kukiz'15.

• PO rozmawiać nie chce. Więcej - stawia warunek takiej rozmowy, którym jest Trybunał Stanu dla prezydenta.

 

Poniedziałkowa (25 września) propozycja Andrzeja Dudy o zmianie Konstytucji RP spotkała się z bardzo skrajnymi ocenami po obu stronach politycznej barykady w Sejmie. PiS, po spotkaniu z głową państwa, nie mówi nie propozycjom Andrzej Dudy, jednocześnie zdając sobie sprawę z trudności, jakie czekają posłów w nadchodzących tygodniach.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Andrzej Duda zaprezentował nie tylko zarys swoich propozycji zmian w Sądzie Najwyższym (SN) i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), wyszedł też z inicjatywą zmiany Ustawy Zasadniczej.

Więcej o propozycjach prezydenta przeczytasz tutaj.

We wtorek (26 września) warszawski poseł PiS Jacek Sasin wyraził swoje zdanie o poniedziałkowych propozycjach. W audycji "Sygnały dnia" w Polskim Radiu polityk mówił:

- Mam mieszane reakcje. Złożone postulaty wobec SN i KRS Andrzeja Dudy są oddalone od tego, co proponowaliśmy przed wakacjami - zauważył Sasin. W oryginalnych propozycjach PiS znacznie większy wpływ na SN i KRS miał minister sprawiedliwości. Jednocześnie Sasin nie potępia toku myślenia o SN i KRS Andrzeja Dudy. Projekty zmian są dla posła podstawą do dyskusji w Sejmie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekty prezydenta jeszcze we wtorek będą w Sejmie.

Czeka nas debata

PiS, w przeciwieństwie do klubów opozycji, chce pracować nad propozycjami prezydenta w Sejmie. Zwłaszcza jeśli uda się je w pracy legislacyjnej poprawić. Cytowany poseł Sasin ma nadzieję na ich korekty.

W poniedziałek tę kwestię poruszała rzecznik klubu parlamentarnego PiS Beata Mazurek. - Ustawy powinny realizować nasze obietnice gruntownej i radykalnej zmiany (w sądach).

Czytaj też: "Nowe ustawy dotyczące SN i KRS powinny być kompromisem"

Nie stwierdzono jeszcze, jakie szczegółowe rozwiązania mogą zostać poprawione w myśl największego klubu parlamentarnego w Sejmie. Choć ze słów Jacka Sasina można wnioskować, że PiS nieprzychylnie patrzy na większość 3/5 głosów. Ten postulat natomiast podoba się formacji Kukiz'15.

Stanowisko Kukiz'15 wobec propozycji Andrzeja Dudy jest pozytywne. Co mówił po konsultacjach w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka (Kukiz'15), przeczytasz tutaj.

Włoski przykład jest na nie

Dla PiS większość 3/5 głosów w wyborze członków KRS, którą forsuje Andrzej Duda, to zły pomysł, bo daje potencjał do paraliżu wyboru członków ciał sądowych. Taka sytuacja pogłębiła podziały i trudności w Rzymie, gdzie właśnie toczy się kryzys wokół nominacji i wyborów sędziów. Włosi wybierają swoich przedstawicieli właśnie tak dużą większością w parlamencie, jak 3/5.

- Obawiam się, że nie będzie możliwe takie porozumienie - dodawał jeszcze w 'Polskim Radiu" Sasin. Dla polityka opozycja jest winna paraliżu. Zwłaszcza po tym, co Platforma pokazała w poniedziałek. Politycy PO nie przyszli do prezydenta na konsultacje. Andrzej Duda bowiem oprócz zmian w ustawach sądowych zaproponował zmianę Konstytucji.

Opozycja nie będzie rozmawiać z prezydentem, bo łamie Konstytucję

Dlaczego PO postąpiła w ten sposób, wyłożył w TVN 24, także we wtorek (26 września) szef klubu parlamentarnego tej formacji, Sławomir Neumann.

Czytaj też: Kto pracował nad sądowymi propozycjami prezydenta Andrzeja Dudy?

- Mówimy wprost: nie będziemy siadać z PiS i prezydentem Andrzejem Dudą do zmian w Konstytucji, bo oni tę Konstytucję łamią - ocenił opozycyjny polityk. Dla PO do złamania Konstytucji doszło kilka razy w latach 2015 i 2016. Zwłaszcza gdy Andrzej Duda przyłożył rękę do zmian w prawie o Trybunale Konstytucyjnym.

- Jeżeli Andrzej Duda i PiS chcą dyskutować o Konstytucji, to oni będą mieli tę możliwość, ale przed Trybunałem Stanu za łamanie obecnej Konstytucji. Dopiero, jak się z tego wytłumaczą, mogą mówić o zmianie Konstytucji - skończył temat w stacji informacyjnej Neumann.

Postulat postawienia przed Trybunałem Stanu Andrzeja Dudy nie jest podnoszony przez PO po raz pierwszy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skrajne oceny prezydenta. Sasin zaskoczony ws. Konstytucji, Neumann wieszczy Trybunał Stanu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!