Składka audiowizualna od 1 stycznia 2017 roku. Nie wszyscy będą musieli ją płacić

Składka audiowizualna od 1 stycznia 2017 roku. Nie wszyscy będą musieli ją płacić
Obecny system poboru daniny na media publiczne pod postacią opłaty abonamentowej jest - zdaniem autorów projektu - całkowicie nieefektywny i anachroniczny (fot.:pixabay.com)

Nową składkę audiowizualną w wysokości 15 zł miesięcznie pobieraną z rachunkiem za prąd zapłacimy od 1 stycznia 2017 r., zwolnienia obejmą osoby po 75 r. życia, niepełnosprawnych oraz ubogich - przewiduje projekt ustawy wchodzący w skład dużej ustawy medialnej.

Projekt ustawy o składce audiowizualnej należy do pakietu trzech ustaw, składających się na tzw. "dużą" ustawę medialną - złożoną w Sejmie w środę - jako propozycje posłów PiS.

Według projektu składka audiowizualna ma stanowić nowy system powszechnej daniny publicznej na rzecz mediów narodowych, w które zostaną przekształcone TVP, Polskie Radio i PAP.

Obecny system poboru daniny na media publiczne pod postacią opłaty abonamentowej jest - zdaniem autorów projektu - całkowicie nieefektywny i anachroniczny. Posłowie PiS powołują się na dane Poczty Polskiej, iż na dzień 31 stycznia 2016 r. liczba zarejestrowanych abonentów wynosiła zaledwie 6,9 mln, z czego niemal połowa to abonenci ustawowo zwolnieni od opłat.

Jako obowiązani do wnoszenia opłat (nie objęci zwolnieniem) zarejestrowanych było tylko 3,4 mln osób w gospodarstwach domowych oraz 218 tys. firm i instytucji.

Czytaj też: Duża ustawa medialna: Kukiz'15 nie podoba się droga poselska nowego projektu

W uzasadnieniu wskazano ponadto, że obecnie część posiadaczy radioodbiorników i telewizorów "w ogóle nie korzysta z oferty nadawców publicznych, a mimo to jest obowiązana wnosić opłaty na rzecz publicznej radiofonii i telewizji". Jak zaznaczono jednocześnie, "coraz częstsze jest odbieranie programów nadawców publicznych za pomocą urządzeń elektronicznych, które nie będąc radioodbiornikami ani telewizorami, nie podlegają opłatom".

Według uzasadnienia do projektu, "w obecnych warunkach taką daniną może być jedynie składka obciążająca punkty poboru energii elektrycznej" oraz że dla takiego rozwiązania "nie ma realnej alternatywy".

Jak podkreślono, nie jest nią bowiem wprowadzenie składki od gospodarstw domowych ze względu na brak rejestru takich gospodarstw, ani powiązanie obowiązku składkowego z podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). "Choćby dlatego, że poza zasięgiem tego podatku znajdują się rolnicy nieprowadzący działów specjalnych" - czytamy w uzasadnieniu.

Poza tym - przekonują autorzy projektu - przy obu powyższych rozwiązaniach obowiązkiem wnoszenia składki nie byliby objęci przedsiębiorcy i instytucje niezarobkowe, co nie miałoby uzasadnienia, skoro podmioty te są dotychczas obowiązane wnosić opłaty abonamentowe.

W myśl projektu do zapłaty składki audiowizualnej zobowiązani będą końcowi odbiorcy energii elektrycznej bez względu na status prawny: osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej.

Czytaj: Eksperci oceniają ustawę medialną

Obowiązek zapłaty będzie dotyczył osobno każdego punktu poboru. Wyjątkami będą sytuacje, w których dodatkowy punkt poboru służy zaopatrywaniu w energię elektryczną miejsca związanego z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego lub rodzinnego gospodarstwa rolnego, jeżeli potrzeba korzystania z tego punktu wynika ze szczególnych uwarunkowań technicznych.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Składka audiowizualna od 1 stycznia 2017 roku. Nie wszyscy będą musieli ją płacić

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!