Senat za nowelą, po której MS będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów

Senat za nowelą, po której MS będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów
Nowelizacja rezygnuje z wyboru dyrektorów i wicedyrektorów w konkursach. (fot. Fotolia)

Senat poparł nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych, w myśl której minister sprawiedliwości, a nie prezesi sądów, będzie zwierzchnikiem dyrektorów, którzy zarządzają finansami sądów.

• Dyrektorzy sądów funkcjonują we wszystkich sądach apelacyjnych, okręgowych oraz w sądach rejonowych, w których orzeka więcej niż 10 sędziów.

• Nowelizacja rezygnuje z wyboru dyrektorów i wicedyrektorów w konkursach.

• Zgodnie z nowelizacją minister będzie uprawniony do powoływania i odwoływania dyrektorów sądów oraz ich zastępców.

W czwartek (16 marca) w głosowaniu przepadły dwie poprawki wicemarszałka Bogdana Borusewicza (PO), które zmierzały do utrzymania konkursów i zapewniania prezesom współudziału w obsadzaniu tych stanowisk.

Wcześniej w Senacie został zgłoszony wniosek o odrzucenie ustawy, ale nie przyjęto go.

Opozycja przekonywała, że ustawa jest zła i niebezpieczna, bo podporządkowuje sądy politykom. "To, co robicie, jest złamaniem odrębności i niezawisłości władzy sądowniczej, czyli złamaniem konstytucji. Będę głosował za odrzuceniem nie tylko złej, ale niebezpiecznej ustawy. Pierwszego kroku do podporządkowania władzy sądowniczej politykom" - mówił podczas debaty Borusewicz.

Dyrektorzy sądów funkcjonują we wszystkich sądach apelacyjnych, okręgowych oraz w sądach rejonowych, w których orzeka więcej niż 10 sędziów. Są przełożonymi pracowników sądów niebędących sędziami (protokolanci, pracownicy sekretariatu), zarządzają np. oddziałami finansowymi i zamówień publicznych; nie mogą wpływać na orzecznictwo sądów.

Zgodnie z zapisami przygotowanej w resorcie sprawiedliwości zmiany Prawa o ustroju sądów powszechnych "minister sprawiedliwości jest zwierzchnikiem służbowym dyrektora sądu". Prezes sądu wykonuje w stosunku do dyrektora sądu czynności z zakresu prawa pracy, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla ministra sprawiedliwości.

Nowelizacja zakłada także rezygnację z obsady stanowisk dyrektorów w drodze konkursu. W to miejsce mają się pojawić nowe zasady powoływania i odwoływania dyrektorów sądów powszechnych i ich zastępców.

Więcej przeczytasz tutaj. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Senat za nowelą, po której MS będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!