Senat upamiętnił 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Senat upamiętnił 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W uchwale senatorowie przypominają, że 13 grudnia 2016 r. mija 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (fot.senat.gov.pl/Michał Józefaciuk)

Upamiętnienie 35. rocznicy wybuchu stanu wojennego oraz oddanie "należnej czci wszystkim, którzy zginęli w latach osiemdziesiątych z rąk komunistycznych oprawców" głosi uchwała, którą 29 listopada przyjął Senat.

"W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do wszystkich Polaków o oddanie należnej czci tym wszystkim, którzy zginęli w latach osiemdziesiątych z rąk komunistycznych oprawców, a także o masowe uczestnictwo - szczególnie młodzieży - w obchodach, konferencjach, sesjach i innych wydarzeniach historyczno-edukacyjnych przybliżających nam wiedzę na temat ostatniej dekady komunizmu w Polsce" - głosi uchwała.

"Bądźmy dziś zjednoczeni wobec wspólnego doświadczenia, któremu zostaliśmy poddani jako naród i któremu nie ulegliśmy. Pozostaliśmy bowiem Polakami, którzy nie wyrzekli się prawa do wolności i suwerenności" - zaapelowali senatorowie.

W uchwale senatorowie przypominają, że 13 grudnia 2016 r. mija 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, które - jak podkreślili - "było jednym z tych wydarzeń z najnowszej historii Polski, które najmocniej wpłynęło na życie wielu naszych rodaków".

"W wyniku bezkarności aparatu bezpieczeństwa, wspieranego przez prokuratury i część środowiska sędziowskiego, a także ówczesną propagandę, w latach 1981-1989 zostało zamordowanych, w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, co najmniej kilkadziesiąt osób" - zaznaczono w uchwale.

Podczas głosowania odrzucono poprawkę (popartą przez mniejszość senackiej komisji ustawodawczej), która miała na celu upamiętnienie w uchwale Lecha Wałęsy jako przywódcy Solidarności - jak zaznaczono - wielkiego, 10-milionowego ruchu społecznego.

Uchwałę z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego poparło 76 senatorów, nikt nie był przeciw, czterech senatorów wstrzymało się od głosu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat upamiętnił 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!