Senat: Sprawozdanie: Wzrasta liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych

• Systematycznie wzrasta liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych - wynika ze sprawozdania z realizacji w 2015 r. ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, które rozpatrywała komisja senacka.
• Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ok. 3,4 tys. takich instytucji.

Obecny na środowym posiedzeniu komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej, wiceminister RPiPS Bartosz Marczuk wyraził zadowolenie, że liczba miejsc w instytucjach opieki nad małymi dziećmi stale rośnie, ale przyznał jednocześnie, że tempo tego wzrostu nie jest w pełni zadowalające.

W 2010 r. funkcjonowało 511 żłobków i oddziałów żłobkowych, a w 2015 r. było już prawie 3 tys. instytucji wpisanych do rejestru żłobków i klubów dziecięcych oraz wykazu dziennych opiekunów. W tym samym okresie o 158 proc. wzrosła liczba rejestrowanych miejsc opieki (z ok. 32,5 tys. w 2010 r. do ok. 84 tys. miejsc w 2015 r.). Systematycznie wzrasta również odsetek dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką (w 2010 r. - ok. 2,6 proc., a w 2015 r. ok. 8,3 proc.).

Marczuk poinformował, że pod koniec października w Polsce funkcjonowało już 3,4 tys. instytucji wpisanych do rejestru żłobków i klubów dziecięcych oraz wykazu dziennych opiekunów. Łącznie zapewniały one ok. 93,5 tys. miejsc opieki, co oznacza, że opieką taką jest objętych 9,2 proc. dzieci do lat trzech. Dodał, że w związku z wydłużeniem urlopów rodzicielskich do tych instytucji w większości trafiają dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia.

Na koniec 2015 r. gminy zadeklarowały potrzebę utworzenia ok. 28,2 tys. nowych miejsc w żłobkach.

Czytaj też: Rządowy projekt ustawy "Za życiem" w Sejmie

W ocenie Marczuka należy zastanowić się nad "większym otwarciem na te instytucje, które są mniejsze, przyjaźniejsze rodzinie". "Wydaje się, że w tym kierunku powinny iść prace, aby możliwość powstawania tych instytucji, łącznie ze żłobkami, zliberalizować" - dodał. Zapowiedział również m.in., że resort rozważa zmiany w programie "Maluch".

W przypadku żłobków w największym stopniu wzrosła liczba instytucji utworzonych przez osobę fizyczną, a w przypadku klubów dziecięcych - przez osobę prawną lub jednostkę nieposiadającą osobowości prawnej. Autorzy sprawozdania zwracają uwagę, że gminy wykazują niższą aktywność w zaspokajaniu potrzeb lokalnej społeczności, w porównaniu z podmiotami sektora niepublicznego.

W największym stopniu wzrosła jednak liczba dziennych opiekunów - w stosunku do 2014 r. o 29 proc. W sprawozdaniu zaznaczono jednocześnie, że w województwach podkarpackim i świętokrzyskim w minionym roku nadal nie zatrudniano ani jednego opiekuna.

Udział żłobków i klubów dziecięcych utworzonych przez gminy spadł z 62 proc. w 2011 r. do 23 proc. w 2015 r. Wzrósł natomiast udział instytucji utworzonych przez inne podmioty niż gmina (z 38 proc. w 2011 r. do 77 proc. w 2015 r.). "Potrzebne są więc działania, które pobudziłyby do większej aktywności nie tylko gminy, ale również osoby prawne i podmioty nieposiadające osobowości prawnej" - oceniono w sprawozdaniu.

Najwięcej miejsc w instytucjach opieki jest w województwach: dolnośląskim, mazowieckim i śląskim, a najmniej w podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Z kolei największe zapotrzebowanie na takie miejsca zgłaszają województwa: mazowieckie, pomorskie i śląskie, a najmniejsze - lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Wydatki (gmin i budżetu państwa) na instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wzrosły z 652,7 mln zł w 2014 r. do 802,5 mln zł w 2015 r.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat: Sprawozdanie: Wzrasta liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!