XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Senat przyjął uchwałę w 170. rocznicę Powstania Chochołowskiego

Senat przyjął uchwałę w 170. rocznicę Powstania Chochołowskiego
Za przyjęciem uchwały głosowało 73 senatorów, wstrzymało się 5 z nich, żaden nie był przeciw (fot. facebook/Senat)

· Hołd góralom, uczestnikom Powstania Chochołowskiego z 1846 r., oddał w piątek, 19 lutego, Senat przyjmując rocznicową uchwałę.
· Podkreślono w niej, że "powstanie choć krótkie, było pierwszym tak wyraźnym wystąpieniem górali przeciwko zaborcy".

Powstanie chochołowskie wybuchło 21 lutego 1846 roku. Było to krótko trwające (do 23 lutego) zbrojne wystąpienie górali z Chochołowa i okolicznych wsi przeciwko Austriakom w czasie poprzedzającej Wiosnę Ludów rewolucji krakowskiej i rabacji galicyjskiej. Przez intrygę okupanta powstanie zostało szybko stłumione przez mieszkańców sąsiedniego Czarnego Dunajca. Przywódcy i uczestnicy powstania chochołowskiego ponieśli surowe kary.

"Górale z Chochołowa, Cichego, Dzianisza i Witowa zainspirowani przez księdza Leopolda Kmietowicza oraz szanowanego nauczyciela i organistę Jana Kantego Andrusikiewicza w nocy z 21 na 22 lutego 1846 roku rozpoczęli powstanie przeciwko Austriakom. Powstanie choć krótkie, było pierwszym tak wyraźnym wystąpieniem górali przeciwko zaborcy" - czytamy w uchwale Senatu.

Podkreślono w niej, że "do dziś na Podhalu żywa jest pamięć o dzielnych powstańcach - patriotach oraz represjach, jakie spotkały ich za dokonanie zrywu niepodległościowego".

W piątkowej dyskusji nad uchwałą sprawozdawca komisji ustawodawczej senator Jan Żaryn (PiS) stwierdził, że jednym z zadań Senatu jest "pokazanie bogactwa historii Polski, bogactwa wynikającego z fenomenów regionalizmu polskiego".

"Takim fenomenem było m.in. wydarzenie, które dla tamtej społeczności góralskiej odegrało fundamentalne znaczenie w procesie wprowadzania górali do tradycji i szeroko pojętej tożsamości narodu polskiego" - powiedział. "Senat powinien te fundamenty pokazywać, włączając i przypominając o tej wielobarwności polskiej tradycji narodowej" - powiedział Żaryn.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) nie zgodził się z tezą, że należy uprawiać politykę historyczną. "Uważam, że trzeba po prostu badać historię i mówić zgodnie z badaniami - prawdę" - powiedział. Ponadto - dodał Borusewicz - Powstanie Chochołowskie było elementem "większej całości", m.in. Powstania Krakowskiego. "Tego tutaj nie ma i szkoda" - dodał pod adresem tekstu uchwały.

Z kolei Tomasz Grodzki (PO) pytał Żaryna o to, jaki klucz przyjmuje komisja ustawodawcza w "promowaniu tych a nie innych wydarzeń historycznych". "Proszę wybaczyć moją ignorancję historyczną, ale też słyszałem, że to powstanie, ten epizod, był elementem większej całości" - dodał.

Żaryn odnosząc się do wystąpień senatorów PO powiedział, że Powstanie Chochołowskie "wyrasta w następnych dziesięcioleciach opisywanych przez historyków, jako wydarzenie, które konstytuuje ten naród góralski". "To nie jest tylko figura jakaś historyczno-mitologiczna, tylko jest bardzo żywym do dzisiaj - na tamtej ziemi - wewnętrznym dialogiem" - dodał.

Według niego, "ta rzeczywistość tym bardziej nam pokazuje, jak powinniśmy cenić tę naszą historię z perspektywy wydarzeń, które konstytuują naszą wspólnotę narodową".

"Niewątpliwie tym jednym z kluczy - nie chcę twierdzić, że jedynym kluczem - w polityce polskiej historycznej proponowanej w wyborach przez Prawo i Sprawiedliwość jest ponowna integracja narodu polskiego" - powiedział Żaryn.

Dopiero dzisiaj - jak stwierdził - "możemy o sobie powiedzieć, że wszyscy jesteśmy rodzinami katyńskimi". "Ale już nie jestem pewien czy możemy powiedzieć, że jesteśmy wszyscy rodzinami wołyńskimi, a już na pewno mam wątpliwość, czy jesteśmy wszyscy rodzinami kaszubskimi (...), czy jesteśmy wszyscy rodzinami śląskimi (...), czy jesteśmy wszyscy rodzinami chochołowskimi" - mówił. "Integracja narodu polega na tym właśnie, żebyśmy wszyscy byli rodzinami wszystkich Polaków, tych którzy na to zasługują" - podsumował senator PiS.

Za przyjęciem uchwały głosowało 73 senatorów, wstrzymało się 5 z nich, żaden nie był przeciw.

Czytaj też: Rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat przyjął uchwałę w 170. rocznicę Powstania Chochołowskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!