XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Senat: Osoby niepełnosprawne zaapelowały o przywrócenie głosowania korespondencyjnego

Senat: Osoby niepełnosprawne zaapelowały o przywrócenie głosowania korespondencyjnego
Poprawkę przywracającą głosowanie korespondencyjne na posiedzeniu komisji zgłosiła Platforma Obywatelska. (fot. pixabay.com)

O przywrócenie głosowania korespondencyjnego apelowały na posiedzeniu senackich komisji osoby niepełnosprawne. Ta sprawa bardzo nas poruszyła, proszę udowodnić niepełnosprawnym, że ich głosy są fałszowane - zwróciła się do senatorów prezes fundacji "Rodzic nie pęka" Katarzyna Dinst.

•  Jarosław Zbieranek z biura Rzecznika Praw Obywatelskich mówił, że głosowanie korespondencyjne odpowiadało potrzebom osób niepełnosprawnych.

• Przedstawiciel RPO mówił, że wyborcy, którzy zgłaszali się do rzecznika, wskazywali wręcz, że głosowanie korespondencyjne powinno być jeszcze szerzej stosowane - w wyborach do jednostek pomocniczych gminy, np. rad osiedli czy na sołtysa.

Z kolei przedstawiciel Ruchu Kontroli Wyborów Marcin Dybowski przekonywał, że głosowanie korespondencyjne rodzi niebezpieczeństwo kupowania głosów, bo nie ma urzędników kontrolujących całą procedurę.

Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu rozpoczęły w poniedziałek (18 grudnia) po południu prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych autorstwa PiS, które w zeszłym tygodniu uchwalił Sejm. Nowela m.in. znosi możliwość głosowania korespondencyjnego.

Na posiedzeniu senackich komisji obecne są osoby niepełnosprawne. W ich imieniu głos zabrała prezes fundacji "Rodzic nie pęka" Katarzyna Dinst. Jak mówiła, zniesienie głosowania korespondencyjnego bardzo ją i innych niepełnosprawnych poruszyło.

"Dlaczego o osobach niepełnosprawnych decydują osoby pełnosprawne?" - pytała. "W 2015 r. w głosowało korespondencyjnie ok. 40 tys. osób. Czy to wpłynęło na ogólny wynik wyborów i sprawiło, że jedna partia przegrała, a druga wygrała?" - mówiła Dinst. Pytała, skąd nagle pojawił się pomysł, by odebrać możliwość głosowania mniejszości.

"Głosy oddane korespondencyjnie są przechowywane w zaplombowanych workach. Proszę udowodnić osobom niepełnosprawnym, że ich głosy są fałszowane" - mówiła prezeska fundacji. "Proszę bardzo o dodanie możliwości głosowania korespondencyjnego" - zwróciła się do senatorów.

Jarosław Zbieranek z biura Rzecznika Praw Obywatelskich mówił, że głosowanie korespondencyjne odpowiadało potrzebom osób niepełnosprawnych. "Praktyka to potwierdza, to procedura w pełni skuteczna, dobrze oceniona przez OBWE. Także TK wskazał, że stanowi istotną gwarancję powszechności wyborów" - powiedział.

Jak zaznaczył, Rzecznik Praw Obywatelskich z niepokojem przyjmuje formułowane wobec tej procedury zarzuty, które dotyczą fałszowania głosów. Według Zbieranka do RPO żadne skargi o tym mówiące nie wpłynęły. Przedstawiciel RPO mówił, że wyborcy, którzy zgłaszali się do rzecznika, wskazywali wręcz, że głosowanie korespondencyjne powinno być jeszcze szerzej stosowane - w wyborach do jednostek pomocniczych gminy, np. rad osiedli czy na sołtysa. "Zniesienie głosowania korespondencyjnego to będzie regres. Ponawiamy apel o pozostawienie głosowania korespondencyjnego" - powiedział Zbieranek.

Natomiast przedstawiciel Ruchu Kontroli Wyborów przekonywał, że głosowanie korespondencyjne daje jeszcze większe możliwości kupowania głosów niż głosowanie w lokalach wyborczych, ponieważ nad całym procesem nie ma kontroli. "Ten ktoś otrzymuje blankiet głosowania korespondencyjnego i za jakąś gratyfikację, przysługę, tym bardziej jeśli jest osobą niepełnosprawną, ktoś może na nim wymóc" - mówił Dybowski. Osoby niepełnosprawne na tę uwagę zaczęły krzyczeć, by ich nie obrażano.

"Skoro nie ma mechanizmów kontrolnych, to je ustanówcie, a nie znosicie głosowanie korespondencyjne" - odpowiedział Bartosz Tarnowski z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. "Dlaczego uważa pan - zwrócił się do Dybowskiego Tarnowski - że osoby niepełnosprawne są szczególnie narażone na próby przekupstwa? Albo jest to obraźliwa insynuacja, co przemilczę, albo nie do końca zna pan realia. Politycy w ogóle mało docierają do osób niepełnosprawnych" - powiedział.

Poprawkę przywracającą głosowanie korespondencyjne na posiedzeniu komisji zgłosiła Platforma Obywatelska.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat: Osoby niepełnosprawne zaapelowały o przywrócenie głosowania korespondencyjnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!