XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Senacka komisja za przyznaniem zasiłku pogrzebowego dla rodziców martwo urodzonego dziecka

Senacka komisja za przyznaniem zasiłku pogrzebowego dla rodziców martwo urodzonego dziecka
Poprawkę, która zakłada, że projekt wszedłby w życie 1 stycznia 2018 r., zgłosił senator Stanisław Kogut. (fot.senat.gov.pl/Katarzyna Czerwińska)

Od 1 stycznia 2018 r. przyznanie zasiłku pogrzebowego osobom, które poniosły koszty pogrzebu martwo urodzonego dziecka, dla którego sporządzono kartę zgonu - zakłada poprawka do senackiego projektu ustawy dot. Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej zajęła się w czwartek senackim projektem o emeryturach i rentach z FUS. Zakłada on przyznanie zasiłku pogrzebowego osobom, które poniosły koszty pogrzebu martwo urodzonego dziecka (dla którego sporządzono kartę zgonu). Komisja zarekomendowała przyjęcie projektu.

Pierwotnie w projekcie napisano, że ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Joanna Stachura z ministerstwa finansów poinformowała, że wg wyliczeń resortu, koszt wprowadzenia projektu to 170 milionów złotych. Zwróciła uwagę, że ustawa wprowadzałaby zmiany w ustawie budżetowej. "Nie przewidywano tych 170 milionów" - zaznaczyła.

Poprawkę, która zakłada, że projekt wszedłby w życie 1 stycznia 2018 r., zgłosił senator Stanisław Kogut.

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki zaznaczył, że projekt noweli dotyczy tylko zasiłku pogrzebowego. "Wydaje się, że trzeba byłoby troszkę szerzej ten problem ująć i odnieść się do innych aspektów. Również na gruncie prawa pracy, o akty stanu cywilnego i gruncie prawa medycznego" - mówił.

Zwrócił uwagę, że kwestia zasiłku pogrzebowego ma aspekty etyczne i prawne. Zauważył, że w prawie jest problem z rozgraniczeniem dwóch pojęć: urodzenia martwego dziecka i poronienia. "Jest to problem, z którym borykaliśmy się bardziej na gruncie prawa pracy niż prawa ubezpieczeń społecznych, dlatego że w prawie pracy to rozróżnienie ma istotne znaczenie z punktu widzenia nabycia prawa do urlopu macierzyńskiego" - podkreślił.

Wiceminister przypomniał, że urlop macierzyński przysługuje tylko w przypadku urodzenia martwego dziecka. "Poronienie, z punktu widzenia prawnego, skutkuje niezdolnością do pracy. Uprawnia do zasiłku chorobowego, a nie zasiłku macierzyńskiego" - wyjaśniał.

W projekcie nowelizacji przypomniano, że obecne przepisy pozwalają rodzicom na pochowanie dziecka urodzonego przedwcześnie - także na wczesnym etapie ciąży, także w sytuacji, kiedy utrudnione albo niemożliwe jest ustalenie jego płci, ciężaru lub wzrostu.

Zgodnie projektem noweli, zasiłek pogrzebowy może zostać przyznany "w sytuacji, w której zaistniała możliwość pochowania dziecka, tj. dla którego sporządzono kartę zgonu, bez wymagania adnotacji urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu".

"Jeżeli bowiem system prawny uznał możliwość pochowania martwo urodzonego dziecka, dla którego sporządzono kartę zgonu, osobom, które poniosły koszty jego pogrzebu, należy stworzyć możliwość otrzymania zasiłku pogrzebowego" - argumentowano w projekcie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senacka komisja za przyznaniem zasiłku pogrzebowego dla rodziców martwo urodzonego dziecka

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!