Sejmowe komisje apelują do rządu ws. polskich szkół na Litwie

Sejmowe komisje apelują do rządu ws. polskich szkół na Litwie
Władze Wilna nadal podejmują działania mogące prowadzić do likwidacji placówek z polskim językiem nauczania (fot. Pixabay.com)

• O podjęcie dalszych starań w celu ratowania polskich szkół na Litwie zaapelowały do rządu sejmowe komisje w przyjętym dezyderacie.
• Władze Wilna nadal podejmują działania mogące prowadzić do likwidacji placówek z polskim językiem nauczania - podkreślono.

"Komisje zwracają się do Rady Ministrów o zintensyfikowanie wszelkich działań, których celem będzie doprowadzenie do uratowania zagrożonych szkół z polskim językiem nauczania w Wilnie, powstrzymania dalszego pogarszania sytuacji oświaty polskojęzycznej na Litwie oraz podjęcia przez władze litewskie prawdziwego, partnerskiego dialogu z rodzicami dzieci uczęszczających do opisanych w dezyderacie szkół oraz społecznymi organizacjami oświatowymi" - czytamy w dezyderacie.

Przyjęły go jednomyślnie na wspólnym posiedzeniu sejmowe komisje: łączności z Polakami za granicą, spraw zagranicznych oraz edukacji, nauki i młodzieży.

Komisje wyraziły "głębokie zaniepokojenie" działaniami samorządu miasta Wilna wobec szkół z polskim językiem nauczania, co - w ich ocenie - narusza postanowienia traktatu między Polską a Litwą o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy oraz drastycznie odbiega od standardów europejskich w zakresie traktowania mniejszości narodowych. "Działania te powodują obecnie ograniczenie polskojęzycznego szkolnictwa w Wilnie oraz grożą jego likwidacją w nieodległej przyszłości" - podkreślono w dezyderacie.

Jak napisano, do tego celu samorząd wykorzystuje tzw. akredytację szkół polegającą na przyznawaniu szkole prawa do prowadzenia klas 11 i 12 oraz przygotowywania do egzaminu maturalnego. "Nieprzyznanie szkole takiego statusu oznacza duże problemy z rekrutacją w związku z niechęcią rodziców do zapisywania dzieci do szkoły, która nie gwarantuje ciągłości kształcenia" - dodano.

Czytaj też: Kolejne zmiany w oświacie. Trwają konsultacje

Według dezyderatu może to oznaczać likwidację szkoły w perspektywie kilku lat. Jak wskazano w dokumencie, problem ten w Wilnie dotyczy czterech szkół: im. Joachima Lelewela, szkoły w Leszczyniakach, im. Szymona Konarskiego i im. Władysława Syrokomli.

"Mimo przedłużenia przez władze centralne terminu uzyskania akredytacji do 2017 r. oraz licznych, wielokrotnych oraz długotrwałych protestów rodziców i dzieci, samorządowe władze Wilna nie tylko pozostają zamknięte na dialog, ale również podejmują kolejne, niekorzystne z punktu widzenia placówek oświatowych z polskim językiem nauczania, działania" - podkreślono w dezyderacie.

Czytamy też, że ostatnio samorząd Wilna podjął decyzję o połączeniu szkoły podstawowej w Lipówce ze szkołą rosyjską, co - jak zaznaczono - na pewno pogorszy rekrutację, a z czasem może doprowadzić do likwidacji tej placówki.

W proteście przeciwko realizowanej przez władze Litwy polityce oświatowej 2 września 2015 r. w szkołach polskich na Litwie odbył się strajk, a 16 października - kilkutysięczny wiec przed siedzibą rządu.

Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele polskiej społeczności na Litwie zaapelowały do polskich władz o obronę szkół na Litwie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!