XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejmowa komisja za wspieraniem rodzin z kilkorgiem niepełnosprawnych dzieci

Sejmowa komisja za wspieraniem rodzin z kilkorgiem niepełnosprawnych dzieci
Od 1 stycznia 2017 r. oboje rodzice, którzy mają 2 lub więcej dzieci z niepełnosprawnością i by się nimi opiekować, zrezygnowali z pracy, będą mieli prawo do świadczeń (fot.: Honza Soukup/flickr.com/CC BY 2.0)

Od 1 stycznia 2017 r. oboje rodzice, którzy mają 2 lub więcej dzieci z niepełnosprawnością i by się nimi opiekować, zrezygnowali z pracy, będą mieli prawo do świadczeń - zakłada projekt pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.

Do tej pory świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek opiekuńczy otrzymywał tylko jeden rodzic, nawet w sytuacji, gdy dzieci z niepełnosprawnością w rodzinie było więcej i gdy zarówno matka, jak i ojciec rezygnowali z pracy, by się nimi zajmować. Przepis ten został zaskarżony do TK, który w listopadzie 2014 r. uznał, że jest on niezgodny z prawem.

Z propozycją uregulowania sytuacji rodziców wystąpił Senat, przygotowując projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Był on później procedowany w sejmowej podkomisji. Wprowadziła ona dwie zmiany do podstawowego dokumentu.

Jak wyjaśniała sprawozdawca podkomisji Ewa Tomaszewska (PiS), posłowie wprowadzili do niego dwie poprawki. Uznali, że w sytuacji, gdy ktoś złożył wniosek o świadczenia na podstawie dotychczasowych przepisów, ale proces przyznania go się jeszcze nie zakończył, otrzyma świadczenia na nowych, korzystniejszych zasadach.

Druga zmiana dotyczy wejścia w życie ustawy - senatorowie proponowali, by zaczęła ona obowiązywać 14 dni od momentu ogłoszenia. Podkomisja zmieniła tę datę na 1 stycznia 2017 r. Tomaszewska wytłumaczyła, że ma to związek z możliwościami budżetowymi państwa - w tym roku nie ma na ten cel środków. Wiceminister rodziny Bartosz Marszuk, pytany przez posłów, przyznał, że całoroczny koszt związany z wypełnieniem ustawy to ok. 30 mln złotych.

Orzeczenie TK zapadło w związku ze skargą konstytucyjną ojca, któremu odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na syna, ponieważ jego żona miała już ustalone prawo do świadczenia na drugie niepełnosprawne dziecko.

Wcześniej, w październiku 2014 r. TK uznał za niekonstytucyjną inną regulację ustawy o świadczeniach rodzinnych, która uzależniała świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność. Wskazał jednak, że można odmiennie traktować opiekunów dzieci i dorosłych. To orzeczenie również nie zostało jeszcze zrealizowane.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejmowa komisja za wspieraniem rodzin z kilkorgiem niepełnosprawnych dzieci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!