Sejmowa komisja odwiedziła Instytut Sportu

Sejmowa komisja odwiedziła Instytut Sportu
Na zakupy nowoczesnej aparatury dla instytutu przeznaczono ze środków resortu sportu w 2016 r. 2 mln złotych. (fot.:pixabay.com)

O zdrowotnych skutkach uprawiania sportu, metodach zwalczania dopingu i badaniach naukowych wykorzystywanych w procesie szkolenia zawodników na najwyższym poziomie rozmawiali w środę posłowie sejmowej komisji kultury fizycznej z kierownictwem Instytutu Sportu.

- Krótkotrwałe i odlegle skutki zdrowotne uprawiania sportu, czynniki modyfikujące zdolności adaptacyjne organizmu do wysiłków fizycznych, somatyczne i biomechaniczne cechy zawodników różnych dyscyplin sportowych, a także wykrywanie stosowania zabronionych środków farmakologicznych przez sportowców - to m.in. główne kierunki naszej działalności poinformował parlamentarzystów dyrektor placówki dr Bartosz Krawczyński.

Od 24 listopada 2015 roku placówka otrzymała status Państwowego Instytutu Badawczego i zatrudnia 74 pracowników. IS-PIB prowadzi monitoring przygotowań olimpijskich oraz sportu młodzieżowego, prowadzi badania antydopingowe i działalność edukacyjną, diagnostykę sportową, realizuje projekty naukowe.

W minionym roku instytut otrzymał dotację statutową z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 1,6 mln złotych, natomiast do kwietnia tego roku 1,3 mln.

W 2011 roku przyznano mu dodatkowo 2,7 mln złotych na zakup aparatury badawczej na piłkarskie mistrzostwa Europy EURO 2012 zorganizowane przez Polskę i Ukrainę.

- Instytut Sportu powołany został do życia 4 listopada 1977 roku i obecnie znajduje się w elitarnej grupie 17 podobnych instytucji na świecie - dodał Krawczyński.

Wykonuje także badania antydopingowe na zlecenie innych podmiotów m.in. prokuratury i policji.

Na zakupy nowoczesnej aparatury dla instytutu przeznaczono ze środków resortu sportu w 2016 r. 2 mln złotych. W obecnym planowany jest zakup w wysokość 1,9 mln złotych.

W ramach umowy z ministerstwem sportu i turystyki - na utrzymanie akredytacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) - oraz ze środków własnych zaadaptowano pomieszczenia na pracownię izotopową oraz dokonano zakupu niezbędnego sprzętu w wysokości 4,5 mln złotych. W 2015 roku placówka przebadała 4268 próbek antydopingowych.

- Aby utrzymać akredytację WADA musimy dokonać jednej zmiany w ustawie o sporcie, we fragmencie dotyczącym dopingu. Postaramy się dokonać tej nowelizacji szybko, gdyż WADA wyznaczyła nam termin do połowy sierpnia powiedział w czasie spotkania sekretarz stanu w MSiT Jarosław Stawiarski.

W resorcie trwają także prace nad projektem ustawy o dopingu.

- Projekt wyjdzie z ministerstwa na jesieni - dodał Stawiarski.

Zainteresowanie posłów wzbudziły również badania naukowe - projekty badawcze prowadzone we współpracy z polskimi związkami sportowymi, m.in. z kolarskim na temat optymalizacji pozycji na rowerze i jej wpływ na zdolność wysiłkową oraz metody detekcji stresu startowego u łuczników i strzelców przy użyciu wskaźników hormonalnych, psychologicznych i fizjologicznego drżenia mięśniowego oraz wpływ natężenia stresu na osiągane wyniki.

Kolarze poddawani byli badaniom na torze w Pruszkowie, przeszli sprawdzian wydolnościowy w instytucie oraz w tunelu aerodynamicznym w Dreźnie.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejmowa komisja odwiedziła Instytut Sportu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!