Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacji i Nowoczesnych Technologii o nakładach na innowacje

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacji i Nowoczesnych Technologii o nakładach na innowacje
Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacji i Nowoczesnych Technologii obradowała na wyjazdowym posiedzeniu (fot. Sejm/twitter)

Nakłady na innowacje w Regionalnym Programie Operacyjnym Lubuskie – 2020 oraz kwestie dot. dotowania innowacyjnych projektów - to m.in tematy wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Zielonej Górze.

Lubuskie w rankingach innowacyjności nie wypada najlepiej, zajmuje przedostatnie miejsce, przed województwem warmińsko-mazurskim.

"Wydaje się, że obecne statystyki krajowe plasujące nas na ostatnich miejscach, nie są do końca wiarygodne. Być może wynika to po części z komunikacji, braku wiedzy, jak wiele fajnych, dobrych rzeczy tutaj się dzieje, jak dużym potencjałem nasze województwo może się poszczycić" - powiedział  przewodniczący komisji, lubuski poseł Paweł Pudłowski.

Jak tłumaczyła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, niska pozycja regionu w rankingach innowacyjności wynika m.in. ze zbyt małej liczby zarejestrowanych patentów i braku instytutu naukowo-badawczego. "Nie mamy instytutów naukowo-badawczych, chociaż zbudowaliśmy kilka parków (naukowo-technologicznych - red.), wzmocniliśmy naszą infrastrukturę. Stąd też mój apel do komisji i ministerstwa, żeby nam nadały status instytucji naukowo-badawczej" - powiedziała.

Marszałek poinformowała, że w Regionalnym Programie Operacyjnym - Lubuskie 2020 na innowacje zarezerwowano 200 mln euro. Zapowiedziała, że ten priorytet będzie realizowany w kilku działaniach.

"Damy pieniądze na badania dla firm. Te badania będą zamawiać w naszych parkach naukowo-technologicznych, ale będą mogły również sfinansować zakupy na poczet tych technologii innowacyjnych, jakichś rozwiązań, które są do tej pory niewprowadzone. Czyli 30 proc. naszego programu trafi na innowacje" - mówiła Polak.

Czytaj też: Nieoficjalnie: Umowa z Daimlerem podpisana. Będzie fabryka w Jaworze

Dodała, że dofinansowanie będzie można uzyskać także w ramach innych priorytetów, np. w zakresie termomodernizacji czy ochrony środowiska z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych technologii.

"Będą dodatkowe premie i punkty, jeśli te działania będą wpisywać się w nasze inteligentne specjalizacje. Wybraliśmy trzy - po pierwsze biogospodarka, co jest spójne z naszymi instytucjami, które powstały w naszych parkach naukowo-technologicznych (…) następne to jest zdrowie i jakość życia - technologie w oparciu o zdrową żywność, turystyka medyczna, i trzeci sektor - to inteligentne specjalizacje w obszarze przemysłu tradycyjnego i nowoczesnego" - powiedziała marszałek.

Polak przyznała, że jak na razie na innowacje udało się zakontraktować z RPO jedynie 3 proc. dostępnych środków.

"Certyfikacja jest w tej chwili niska, ale jestem spokojna o realizację tego programu, ponieważ tylko w jednym konkursie wpłynęło prawie 500 projektów od biznesu, czyli jest bardzo duży potencjał, zainteresowanie przedsiębiorców" - zaznaczyła Polak.

Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcin Szyguła poinformował, że Program Operacyjny Inteligentny Rozwój w zakresie innowacyjności ciszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy mogą uzyskać z tego źródła dotację sięgającą nawet 20 mln zł. Jego zdaniem pozwala to wejść z nowymi technologiami nie tylko na rynek krajowy, ale i zagraniczny.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacji i Nowoczesnych Technologii o nakładach na innowacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!