XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm: Posłowie uczcił III Powstanie Śląskie. Mija 95 lat od tego wydarzenia

Sejm: Posłowie uczcił III Powstanie Śląskie. Mija 95 lat od tego wydarzenia
Pomnik powstań śląskich w Katowicach. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Sejm w piątek (29 kwietnia) przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Sejm złożył "hołd i wyraził najwyższy szacunek wszystkim, którzy walczyli o połączenie Górnego Śląska z Macierzą".

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III Powstanie Śląskie, na którego czele stanął Wojciech Korfanty - wybitny polityk i wielki orędownik przyłączenia Górnego Śląska do państwa polskiego. Pomimo kilkuset lat odłączenia od Polski, poczucie silnego związku Górnego Śląska z Macierzą nigdy nie wygasło. Dlatego nie da się zrozumieć historii Polski bez historii Śląska, bez powstań śląskich, szczególnie zaś bez III Powstania Śląskiego - zwycięskiego zrywu mieszkańców śląskiej ziemi" - czytamy w uchwale.

W uchwale Sejm "składa hołd i wyraża najwyższy szacunek wszystkim, którzy walczyli o połączenie Górnego Śląska z Macierzą". "Niech pamięć o wielkich śląskich Bohaterach będzie zawsze żywa, a ich patriotyczne czyny niech staną się wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków" - podkreślono w uchwale.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż zamierzano po przegranym przez Polskę plebiscycie, który miał rozstrzygnąć o przynależności tych ziem do Polski lub do Niemiec.

Przeczytaj: Wywiad z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Na czele powstania stanął znany działacz społeczny i polityczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny na Opolszczyźnie. Według źródeł historycznych, w III powstaniu wzięło udział około 60 tys. Polaków - 1218 spośród nich poległo, 794 odniosło rany.

W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm: Posłowie uczcił III Powstanie Śląskie. Mija 95 lat od tego wydarzenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!