Sejm na następnym posiedzeniu zdecyduje o projekcie ws. śląskiej mniejszości

Sejm na następnym posiedzeniu zdecyduje o projekcie ws. śląskiej mniejszości
Przyjęcie projektu umożliwiłoby m.in. uznanie śląskiego za język regionalny (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

· Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły w piątek kluby PSL i Kukiz'15.
· Przyjęcie projektu umożliwiłoby m.in. uznanie śląskiego za język regionalny.
· Wspierany m.in. przez Ruch Autonomii Śląska obywatelski projekt trafił do Sejmu w lipcu 2014 r.

Na następnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się głosowanie ws. odrzucenia w całości obywatelskiego projektu zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, polegającej na dopisaniu do ustawy śląskiej mniejszości etnicznej.

Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły w piątek kluby PSL i Kukiz'15. Zamiar głosowania za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach zapowiedzieli przedstawiciele PiS, PO oraz Nowoczesnej.

Wspierany m.in. przez Ruch Autonomii Śląska obywatelski projekt trafił do Sejmu w lipcu 2014 r.; w październiku 2014 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie. W ub.r. projekt dwukrotnie był odsyłany do podkomisji. Ponieważ w poprzedniej kadencji Sejmu nie wyczerpano związanej z nim procedury, w obecnej jako obywatelski rozpatrywany jest od nowa.

Przyjęcie projektu umożliwiłoby m.in. uznanie śląskiego za język regionalny, co od dawna postuluje RAŚ oraz część górnośląskich środowisk. O wynikających z projektu korzyściach dla regionu i kraju wiążących się z edukowaniem młodych pokoleń mówił m.in. w piątek w Sejmie przedstawiciel inicjatywy obywatelskiej, lider RAŚ Jerzy Gorzelik.

W wystąpieniu m.in. nawiązał do publikowanych w 2009 r. wyników badania przeprowadzonego przez naukowców Uniwersytetu Śląskiego wśród ok. 4000 uczniów szkół ponadpodstawowych w regionie "Ja Ślązak, ja Polak, ja Europejczyk". W tej grupie 90,8 proc. uczniów nie potrafiło wskazać postaci z przeszłości Śląska, a 85,9 proc. - ani jednego wydarzenia.

Autorzy raportu z badania - cytował lider RAŚ - wnioskowali m.in., że "brak jest wyraźnie określonych, mocnych kodów śląskości. Słabe zakorzenienie młodzieży w rodzinnej przeszłości, brak oparcia śląskości na regionalnych mitach i bohaterach () prowadzi do budowy tożsamości śląskiej na dominującym poczuciu wykluczenia i marginalizacji Ślązaków. W ten sposób tożsamość śląska jest typową tożsamością oporu ()".

We wnioskach z badania znalazło się też twierdzenie, że "tendencja marginalizująca śląskość i legitymizująca polskość rodzimej ludności wzmacniana jest przez działania systemu edukacji. Kod polonocentryczny szkolnego nauczania niweluje zróżnicowanie tożsamości lokalnej i regionalnej jego adresatów".

Nawiązując do historycznej wypowiedzi wojewody Aleksandra Zawadzkiego z 1945 r., który na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach stwierdził, że "na zawsze skończył się sławetnej pamięci okres separowania Ślązaków od reszty Polski, traktowania Ślązaków jako narodowość odrębną, pośrednią między Polakami a Niemcami" Gorzelik ocenił w piątek, że "rozpędzony w 1945 r. walec etnicznego ujednolicenia nie wyhamował po roku 1989 - toczy się dalej siłą bezwładu".

Przytaczając pojęcie etnocydu - czyli polityki zaprzeczającej etnicznej i kulturowej tożsamości i samookreśleniu grupy - przedstawiciel wnioskodawców przekonywał posłów, że mają "szansę zatrzymać ten walec". "Przyznanie Ślązakom statusu mniejszości etnicznej otwiera możliwość mądrego pielęgnowania tożsamości i pamięci, choćby w ramach polskiego systemu edukacyjnego. To dziś jedyna szansa na powstrzymanie zaniku odrębności, która dodaje urody Rzeczypospolitej" - podkreślił Gorzelik.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm na następnym posiedzeniu zdecyduje o projekcie ws. śląskiej mniejszości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!