Sejm: Komisja administracji i spraw wewnętrznych omówi dymisję szefa KGP

Sejm: Komisja administracji i spraw wewnętrznych omówi dymisję szefa KGP
Jan Grabiec, rzecznik Platformy, podkreślił na konferencji prasowej, że w kwestii audytu "zaległa cisza" (fot Facebook.com/Jan Grabiec)

· W przyszłym tygodniu sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zajmie się okolicznościami dymisji b. szefa KGP, insp. Zbigniewa Maja - poinformował w piątek PAP szef tej komisji Arkadiusz Czartoryski (PiS).
· PO w dalszym ciągu chce w tej sprawie debaty w Sejmie.
· Posłowie PO: Jan Grabiec i Krzysztof Brejza ponowili w piątek apel o informację rządu nt. okoliczności powołania i dymisji Maja, a także przedstawienia w Sejmie treści raportu z audytu ws. działań BSW policji po tzw. aferze podsłuchowej.

Jan Grabiec, rzecznik Platformy, podkreślił na konferencji prasowej, że w kwestii audytu "zaległa cisza". Przypomniał, że wcześniej informowano, że audyt wskazał m.in. na działania operacyjne, w tym podsłuchy wobec dziennikarzy.

"Obóz rządzący milczy na temat treści audytu, ustaleń specjalnej grupy powołanej przez policję. Audyt utajniony przez komendanta głównego policji nie jest dzisiaj przedmiotem żadnych komentarzy, tymczasem jeszcze kilka tygodni temu był to stały element wypowiedzi polityków PiS, ministrów rządu pani premier Beaty Szydło i samej pani premier" - mówił poseł Platformy.

Grabiec przypomniał, że kilka dni temu jego klub zwrócił się o informację rządu w sprawie okoliczności powołania i dymisji b. szefa KGP, insp. Zbigniewa Maja, a także przedstawienie na części niejawnej obrad, treści audytu, który Maj zlecił w BSW po tzw. aferze podsłuchowej. PO chciała, by debata w tej sprawie odbyła się na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

"Niestety, nasz wniosek spotkał się z odpowiedzią milczącą" - dodał rzecznik Platformy.

Poseł PO Krzysztof Brejza ponowił apel o ujawnienie posłom treści raportu z audytu. "Po jest kontrola parlamentarna w demokratycznym państwie prawa, by oskarżenia wobec policjantów i opozycji jednoznacznie wyjaśnić" - zaznaczył polityk. "Chcemy tę sprawę wyczyścić, chcemy odkryć tak naprawdę kłamstwo PiS, związane nie tylko z dziennikarzami, ale pomówieniem być może samych policjantów" - dodał Brejza.

Poseł podkreślał też zbieżność doniesień o rzekomym podsłuchiwaniu dziennikarzy z pracami w Sejmie nad ustawą, która na nowo reguluje uprawnienia służb w sprawach kontroli operacyjnej i pobierania danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych.

"Pierwsze informacje o rzekomych podsłuchach dziennikarzy pojawiły się 30 grudnia o godz. 11, niemalże co do minuty pokrywały się z rozpoczęciem punktu (w Sejmie): pierwsze czytanie ustawy inwigilacyjnej autorstwa PiS. Grzmiały o tym wszystkie media, ktoś tę informację wypuścił. Kiedy rozpoczynało się drugie czytanie, 13 stycznia tej ustawy, w przededniu konferencję prasową zorganizował pan Maj, również na temat audytu, powielając wiele nieprawd" - mówił Brejza.

Zwrócił uwagę, że raport z audytu był już wówczas gotowy. "Zakładamy, że pani premier zapoznała się treścią wykluczającą jakiekolwiek podsłuchy dziennikarzy przez policję za rządów PO. Mimo tego 19 stycznia pani premier informuje Parlament Europejski, że za rządów PO podsłuchiwano 80 dziennikarzy i prawników" - mówił Brejza.

Szef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS), odnosząc się do apelu polityków PO, poinformował, że w najbliższą środę odbędzie się posiedzenie komisji AiSW, na którym obecni maja być m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, jego zastępca Jarosław Zieliński oraz przedstawiciele Komendy Głównej Policji.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm: Komisja administracji i spraw wewnętrznych omówi dymisję szefa KGP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!