Sejm debatuje nad leczniczą marihuaną

Sejm debatuje nad leczniczą marihuaną
Początkowo projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przygotowany przez Kukiz'15 przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii (Fot. Wikipedia, domena publiczna)

Sejm debatuje nad projektem, który ma zagwarantować chorym dostęp do preparatów z konopi - miałyby one być wytwarzane w aptekach w oparciu o receptę wystawioną przez lekarza, z surowca sprowadzonego zza granicy.

• Klub PiS poparł we wtorkowej debacie projekt umożliwiający dostęp chorych do preparatów z konopi; PO ma do niego uwagi, ale żeby nie przedłużać prac, poprawki zgłosi dopiero w Senacie.

• Przedstawiciele klubów Kukiz’15, Nowoczesna i PSL zapowiedzieli, że poprą projekt, który ma zagwarantować chorym dostęp do preparatów z konopi.

Początkowo projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przygotowany przez Kukiz'15 przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Uprawa oraz zbiór ziela i żywicy konopi innych niż włókniste na potrzeby terapii miały być dozwolone po uzyskaniu zezwolenia. Planowano, że otrzymywaliby je pacjenci lub ich opiekunowie prawni, a także np. organizacje społeczne.

Po zgłoszonych podczas prac w podkomisji zmianach projekt przewiduje obecnie, że konopie będą mogły być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych, tak by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece. Surowiec ma być sprowadzany z zagranicy, np. Czech, Holandii i Włoch. Preparaty, przynajmniej początkowo, nie będą refundowane.

Podczas prac sejmowej komisji zdrowia przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia - m.in. ówczesny wiceszef resortu Krzysztof Łanda - wskazywali, że projekt poszerza dostęp do produktów z konopi. MZ zapowiedziało, że będzie przyglądało się, jakie będzie zapotrzebowanie na susz.

Sprawozdawca komisji Grzegorz Raczak (PiS) powiedział, że środek dostępny w aptekach będzie bezpieczny dla pacjenta i dostępny w szybkim tempie w przypadkach np. łagodzenia bólu i dolegliwości typu nudności u chorych nowotworowych. Projekt w obecnym kształcie to - jak powiedział - "niewątpliwy kompromis pomiędzy światem nauki, który podchodzi do opinii o właściwości leczniczej marihuany i ziela konopi z rezerwą, a światem emocji, wynikających z dobrych intencji, który oczami wyobraźni widzi być może więcej niż można zobaczyć".

Grzegorz Raczak (PiS) mówił w imieniu klubu, że po miesiącach dyskusji na temat projektu pojawił się kompromis. "Powstały warunki do relatywnie szybkiego zalegalizowania możliwości zastosowania preparatów farmaceutycznych z ziela konopi w niesieniu pomocy chorym z bólem nowotworowym, bólem przewlekłym, niekiedy bardzo cierpiącym ludziom" - powiedział.

"Ufam, że stosowanie tych preparatów będzie miało miejsce w odniesieniu do tych chorych, wobec których dotychczas stosowane leczenie nie było odpowiednio skuteczne" - dodał.

Bartosz Arłukowicz (PO) powiedział, że nad ustawą, którą przygotowali pacjenci potrzebujący leczniczej marihuany, prace trwały miesiącami, zgłaszano poprawki, które miały zablokować tę ustawę.

"My w drodze dyskusji dochodzimy do kompromisu - jest w zgodzie wnioskodawca, PO, jest w zgodzie PiS, ale przychodzą posłowie PiS i mówią, że projekt będzie inny" - mówił Arłukowicz. "Wywróciliście projekt do góry nogami" - dodał.

Zaznaczył, że to państwo w tej sprawie powinno wziąć na siebie odpowiedzialność - za bezpieczeństwo, za uprawy, za dostępność, za dystrybucję i za jakość. "My przygotowaliśmy dwie poprawki, które tak naprawdę gwarantują bezpieczeństwo pacjentów i dostępność leków" - powiedział. Zaznaczył, ze PO wniesie je dopiero w Senacie, by nie przedłużać procedury i nie dać okazji do dalszego jej blokowania.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm debatuje nad leczniczą marihuaną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!