REKLAMA

Samorządy przeciwko reformie oświaty: Nie ma poważnych argumentów za zmianą

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (AW)/AT
  • 30 sierpnia 2016 14:05
Samorządy przeciwko reformie oświaty: Nie ma poważnych argumentów za zmianą Likwidacja gimnazjów spowoduje zniweczenie wysiłku organów prowadzących ten rodzaj szkół - twierdzi Związek Miast Polskich (fot.ZMP)

Przedstawiciele miast przedstawili szereg uwag do reformy oświaty, dotyczących m.in. subwencji oświatowej, kształcenia ustawicznego czy zmian w Karcie nauczyciela.

Początek roku szkolnego już za moment. Za chwilę ruszy też machina reformy oświaty. Anna Zalewska zapowiada, że w połowie września poda szczegółowe rozwiązania dotyczące zmian w oświacie. W ocenie minister Zalewskiej, najważniejsze decyzje, które będą realizowane od nowego roku szkolnego to m.in.: zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów, możliwość niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych i usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych.

Związek Miast Polskich przypomina m.in. że zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przywrócenie go dla siedmiolatków odbiło się mocno na finansach JST.

- Zmiana ta spowoduje tylko w 2017 r. negatywne skutki finansowe dla gmin w wysokości 222,5 mln zł (różnica między „utraconą” subwencją szkolną na ucznia a dotacją na przedszkolaka) – informuje ZMP.

Najwięcej krytycznych uwag, Związek kieruje pod adresem MEN w związku z zapowiadaną likwidacją gimnazjów.

- Uważamy, że nie ma żadnych poważnych argumentów za tą zmianą – donoszą samorządowcy.

Ich zdaniem likwidacja gimnazjów (także w formule „wygaszania”), spowoduje zniweczenie wysiłku organów prowadzących ten rodzaj szkół.

Miasta zrzeszone w ZMP ze zrozumieniem natomiast przyjęły zapowiedź minister Zalewskiej, dotyczącą zmiany wag w algorytmie podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Przypomnieli jednak, że nauczyciele i samorządowcy powinni mieć znacząco większy wpływ na działalność placówek doskonalenia zawodowego, a gminy i powiaty powinny mieć prawo ich zakładania.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-08-30 15:57:44
    Nie no, to jakiś sezon na niszowe organizacje. Najpierw był związek 1/4 gmin miejskich, a teraz związek 1/3 miast w kraju.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA