Sądy: Poseł Jerzy Jachnik opowiada o tym, jak "został kobietą"

Sądy: Poseł Jerzy Jachnik opowiada o tym, jak "został kobietą"
Jerzy Jachnik i Paweł Kukiz na spotkaniu z wyborcami. (fot. facebook.com/jerzy.jachnik)

• Polityk klubu Kukiz'15 Jerzy Jachnik w piątek (24 lutego) podzielił się z opinią publiczną kazusem z 2009 roku. W orzeczeniu sądowym w swojej sprawie najpierw zmieniono mu nazwisko, później zrobiono oskarżonym, a na koniec stał się kobietą.
• Przekonywał, że przytoczona sytuacja pokazuje niekompetencję sędziów. Orzekało ich trzech, a mimo to doszło do skandalicznego obchodzenia się z dokumentami procesowymi.

W piątek (24 lutego) poseł Jerzy Jachnik (Kukiz'15) jako kolejny postanowił skrytykować polski wymiar sprawiedliwości. Wraz z propozycjami Ministerstwa Sprawiedliwości, dotyczącymi zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), w mediach pojawiają się kuriozalne przykłady z polskiej praktyki orzeczniczej.

- Pozwoliłem sobie przynieść taki "kwiatek" - pokazywał na antenie "TVP Info" poseł. - To orzeczenie w mojej sprawie z 2009 roku. Przewodniczącym w składzie orzekającym był pan Piotr Hofmański - zdradził Jachnik dodając, że pod dokumentem podpisanych było trzech sędziów. Hofmański jest prawnikiem z dużym dorobkiem. Do 2015 roku orzekał jako sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Karnej, od grudnia 2014 roku orzeka w składzie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Orzeczenie, o którym wspomina poseł, dotyczy oskarżenia z art. 231 Kodeksu karnego. To prawo karzące za przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Z obecnego posła zrobiono kobietę?

- Nigdy funkcjonariuszem nie byłem - powiedział poseł o sprawie sprzed 8 lat. - W tej sprawie byłem pokrzywdzonym, nie oskarżonym a na końcu zostałem kobietą - stwierdził poseł. Co było kuriozalne. - Pokażę i to nie literówka. W uzasadnieniu zmieniono mi nazwisko, a potem w jednej z dalszych części jest napisane "oskarżona".

Tym przykładem poseł chciał unaocznić problemy z procedowaniem w polskich sądach. Ocenił, że nie mogło dojść do błędu, bo ilość nieprawidłowości w pokazanym uzasadnieniu była zbyt duża.

Czytaj: Klub Kukiz'15 stracił dwie posłanki

- W zeszłym roku na Komisji sprawiedliwości pytałem panią prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdor czy takie "kwiatki" to pomyłka - zdradził poseł. - To kopiowanie postanowień. Robi to pewnie jakaś asystentka, czy sekretarka. Łączy się dwa orzeczenia, nie zmienia się nawet danych a to jest orzeczenie wydane przez trzech sędziów. Czyli pomyliło się trzech, w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej - zakpił ostatecznie poseł.

Gersdorf pod krytyką

Wspomniana prezes Sądu Najwyższego w piątek (24 lutego) doczekała się krytyki za słowa, które wypowiedziała dla portalu Onet.pl. Sędzia mówiła o znowelizowanej ustawie, która zmusza sędziów do publikacji informacji o majątku:

- Przeciętny radca prawny zarabia więcej, niż sędzia sądu rejonowego. 7 tys. to straszne pieniądze? Na tym szczeblu 70 proc. nominacji to kobiety. Zarobki nie są wystarczające, by mężczyźni podejmowali ten zawód. Nieco lepiej jest w sądach okręgowych, ale za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji. A co jest na samym szczycie? - wielu uznało słowa o 10 tysiącach za niedopuszczalne.

Krytykę sędzi w piątek podnosił też Jarosław Gowin.

W sieci można było przeczytać też więcej głosów krytycznych.

- Za 10 tys to można dobrze żyć na prowincji - pisał na Twitterze dziennikarz Cezary Gmyz. - 6 tys. dla idioty i złodzieja Bieńkowskiej niczego nie nauczyło - dodał.

To o fragmencie z podsłuchanej rozmowy w ramach tzw. afery podsłuchowej, w której była minister i polityk PO Elżbieta Bieńkowska (obecna komisarz w Komisji Europejskiej) mówiła o skandalicznie niskim wynagrodzeniu w wysokości 6 tysięcy złotych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sądy: Poseł Jerzy Jachnik opowiada o tym, jak "został kobietą"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!